Снимка: Reuters

Европейската комисия обяви планове за въвеждане на задължителни биометрични лични карти до две години във всички държави от ЕС.

Мярката е част от действията за превенция срещу тероризъм и според Брюксел ще направи невъзможно и безсмислено за терористите да подправят документи, за да пресичат европейските граници.

Според приети днес планове личните карти, които не са машинно четими трябва да бъдат заменени с биометрични най-късно до 2020 г., а тези, които са такива с по-съвременни – до 5 години.

По данни на Еврокомисията 80 млн европейци, включително от българите, не притежават биометрични карти за самоличност, а във Великобритания дори обикновените карти не са задължителни. По данни на Европейската гранична и брегова охрана личните карти от Гърция, Франция и Италия са сред най-често подправяните в ЕС. 

Освен личните карти, реформата ще засегне и картите за пребиваване на съпрузи на европейски граждани, които са от трети страни и нямат гражданство на държава от ЕС. Новите карти ще съдържат както пръстови отпечатъци, така и електронен чип, в който ще бъде записана и снимката на собственика.

Личните карти пак ще бъдат издавани от държавите, чиито граждани са собствениците им, но на цялата територия на ЕС те ще имат еднакво съдържание, включително машинно четими пръстови отпечатъци и снимка. Двата елемента вече са въведени в задграничните паспорти, издавани в ЕС, без които някои държави, сред които САЩ, Канада и Австралия, не допускат влизане.

Освен това ще бъде забранена продажбата на някои химически вещества, продавани в магазините, които могат да бъдат използвани за направата на самоделни бомби. Такива химикали са били използвани при взривовете в Мадрид, Брюксел и в Германия, при които камикадзета се самовзривиха, убивайки стотици невинни хора през последните години. Ще отпадне и регистрационният режим, при който определени химикали можеха да се купуват срещу представяне на лична карта.

ЕС ще добави към списъка за забрана за свободна продажба сярната киселина и амонивият нитрат. Първият е основна съставка за производство на експлозива TATP, а втората, която се използва основно за наторяване в земеделието и градинарството, също се използва за правене на домашни бомби. Брюксел ще разреши тора да се продава само на фермери, но извън магазинната мрежа.

Европейската комисия предлага и облекчаване на процедурата, при която прокурорите и съдиите могат да изискват доказателства за престъпления, извършени в друга държава или в няколко страни членки. Вместо да минават по линия на сътрудничеството като съдебни поръчки, при което се разчита на съответната държава да ги предостави, Брюксел предлага разследващите сами да могат да изискват електронни данни от компаниите, доставчици на интернет, както и финансова информация от съответните банки, в които се намират интересуващите ги сметки. 

Правоприлагащите органи ще имат достъп до националните регистри, в които се съхранява информация за наличните банкови сметки и ще могат сами да проверяват дали интересуващото ги лице разполага с авоари в една или друга държава от ЕС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase