fallback

България нарушава европейското законодателство, защото не е защитила традиционни продукти като българското кисело мляко и бялото саламурено сирене в Европейския регистър на схемите за качество на селскостопанските продукти и храни, коментира пред БНР евродепутатът Момчил Неков.

Има само два български продукта, вписани в този регистър - розовото масло и горнооряховския суджук. За сравнение Италия е защитила над 300 продукта, Гърция – 106.

Неков предупреди, че страната ни е заплашена от глоби, а българското кисело мляко може да изгуби защитата си като традиционен продукт.

Oще по темата

"Примерно гърците могат да тръгнат да си защитават гръцкото кисело мляко, което е идентичен продукт. Ако ние не възразим, след това да имаме проблеми със защитата на българско кисело мляко. Няма да може да го наименоваме българско кисело мляко с тези характеристики, вписани по БДС", обясни той.

Неков каза, че все още имаме време за реакция, въпросът е други държави да не защитят техни подобни продукти. Друга възможност няма да имаме, подчерта той. 

"Колкото по-бързо започнем процедура по заявление, толкова по-добре. Вече когато е подадено заявлението, това означава, че самият продукт е защитен, независимо колко дълго би продължила процедурата", каза още евродепутатът.

Преди 9 години министерства и Патентното ведомство са пропуснали да информират българските производители за условията на европейския регистър. И сега се налага спешно да променим Закона за марките и географските означения, тъй като срещу България тече наказателна процедура. Този закон противоречи на европейския регламент, откакто сме в ЕС.

На 9 ноември 2017 г. в българския парламент са внесени промени. Новите текстове предвиждат да се прекрати регистрацията на географски означения за земеделски продукти и храни.

"Съгласно разпоредбите на регламента държавите членки нямат право да предоставят национална закрила на географски означения на земеделски продукти и храни", се посочва в мотивите към законопроекта.

Той е трябвало да бъде гласуван на първо четене в икономическата комисия през февруари, но депутатите са отказали да го разглеждат, докато не се намери механизъм за защита на традиционните български храни.

А промените се правят заради изискването към България да приеме регламента за включване на тези продукти в европейския регистър след присъединяването си към ЕС, което обаче у нас е пропуснато.

Това засяга десетки фирми, които имат правата да произвеждат характерни български продукти като кисело мляко, сирене, кашкавал, мезета, боза, лютеница и други.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

92

Анонимен

преди 6 години

Глобите да ги удържат от заплатите на народните ни представители тези които сме избрали да защитават нац.ни интереси ,аз като объркам нещо в моята работа ме глобяват лично е някой от тез в комисиите горе дето вземат добавки към заплатите си за участие в комисиите да са ги глобили не ,ама като е за получаване на пари си ги получават

91

Vasil121

преди 6 години

Ахахахаха всеки който ги пише тия глупости, че нямало български продукти да си тегли куршума.Какви палмови масла ви се привиждат бе клоуни?! Ако купувате кашкавала за 4 лева килото да.Но всеки който очаква да плати 60 стотинки за кофичка мляко и 4 лева за кашкавал може да очаква това.Германците правили най-добро български сирене. Ахахахха. Ми нали то е внос от БГ бе ***.Има страшно качествени български продукти.Последните години много малки мандри и пекарни се завъдиха ама кой да гледа

90

Анонимен

преди 6 години

Проблем с киселото мляко няма просто не продават закваската която не е никак ефтина това е жив продукт който Данон и други подобни убиват за повишаване на трайността когато липсва маята ще правят йогурт със сметана и брашно така че има как да докажем това което е факт спира се износа на Бактерията правим я стратегическа суровина защитена със закон и нека после да правят този продукт в Япония дамаската се продава добре и коректно млякото си е Японско но без бацила става само извара

fallback