Снимка: Reuters

Премиерът на Чехия е изразил безпокойство от начина, по който се представя в публичното пространство продажбата на бизнеса на ЧЕЗ в България.

Такава позиция е изразил Андрей Бабиш в интервю пред чешкото издание "Лидове новини", съобщи за Дарик директорът на изданието Веселин Вачков.

Според Вачков за разлика от България в Чехия продажбата на енергодружеството се възприемала като чисто търговска сделка.

По повод публикациите в българските медии чешкият премиер е призовал ръководството на ЧЕЗ да обяснят дали има причини за безпокойство или не.

Още по темата

"Чешкият премиер е шокиран от реакциите в България", допълни Вачков.

По думите му интересите на чешката компания към проекти в ядрената енергетика не са причина ЧЕЗ да напусне България.

"Една от основните причини, поради която се изтеглят, са проблемите, които има българската държава с регулатора – ЧЕЗ води международен арбитраж с България, всички тези затруднения са довели до решението да потърси изход от българския пазар", конкретизира Вачков.

Припомняме ви, че на няколко пъти градусът на напрежение в отношенията между ЧЕЗ и българските институции значително се повиши през годините. Беше обсъждан вариантът да бъде отнет лицензът на дружеството, но до подобна развръзка не се стигна.

ЧЕЗ беше многократно глобявана по различни причини за нарушение на българските закони. Компанията съди българската държава в арбитражен съд заради щети, получени от ЕРП-то.

Вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че в получената от чешкия му колега Андрей Бабиш информация вижда "руско-грузински офшорки, руски банки, български и то от тези, които и преди по някаква причина са имали проблеми". Той не конкретизира заради банковата тайна, но каза, че тази информация ще бъде налична в секретното деловодство на парламента.

Премиерът коментира още, че от публикациите в медийното пространство излиза, че сделката за продажбата на дружеството е приключила. Всъщност обаче тези банки са изпратили писма за намерения, които не означават нищо, не са поемали ангажимент.

Той уточни, че ще разбере заедно с ръководството на БНБ и финансовия министър какво означава "писмо за комфорт" от страна на тези банки, защото това създало на кабинета "огромен дискомфорт".

От думите на Борисов стана ясно още, че сделката за продажбата на ЧЕЗ не може да бъде спряна. "Нямаме механизъм да я спрем, защото става въпрос за частни субекти", призна Борисов, но посочи, че ще помисли освен институциите у нас, кои еврослужби могат да ни помогнат.

За оставката на енергийния министър Теменужка Петкова ще се решава след изслушванията в енергийната комисия в парламента и проверка на случая. От думите на Бойко Борисов стана ясно, че според коалиционните партньори няма нужда тя да напуска поста си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase