Снимка: Reuters, архив

България се присъедини към новата постоянна военна структура на ЕС, която се очаква да бъде основана през декември.

Външната министърка Екатерина Захариева и военният министър Красимир Каракачанов сложиха подписи в Брюксел под заявката за участие, само месец, след като правителството взе решение за това.

Още по темата

Общо 23 от 28 държави от ЕС ще участват в новата отбранителна политика на ЕС. Великобритания, която има третата най-голяма армия в НАТО – след САЩ и Турция, няма да се включи в проекта, тъй като напуска Съюза.

Извън него остават Малта и Дани, а Ирландия и Португалия ще се присъединят до месец.

Военното сътрудничество ще включва общи разработки на въоръжение и обявяване на общи обществени поръчки за модернизиране на оборудването на армията, както и участие в съвместни учения на въоръжените сили.

Според  ЕС ПЕСКО, както е съкращението на структурата, не дублира НАТО, а подсилва европейския му флаг.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг приветства създаването на ПЕСКО, но подчерта, че "не се нуждаем от конкуренция, а от сътрудничество“. Той напомни, че след напускането на Великобритания 80% от парите и 3 от 4-те военни групи на НАТО ще идват от страни, извън ЕС.

Според Столтенберг при участието на толкова държави от ЕС в ПЕСКО, ще стане възможно да бъдат увеличени разходите за отбрана на Пакта и да се преразпределят по-равномерно тежестите между държавите членки.

Постоянното сътрудничество в отбраната е изцяло нова политика, която стана възможна през 2009 г. Тя е била изключена от областите на общо действие в ЕС досега заради желанието на бащите основатели да изградят нова Европа от пепелищата на войната.

ПЕСКО беше предложен от Еврокомисията на Жан-Клод Юнкер, който е привърженик на създаването на европейска армия. Той стана възможен след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, след като по време на предизборната си кампания, той обяви, че Щатите може да излязат от НАТО.

Засега ЕС не си поставя за цел да създаде армия, но ПЕСКО е първа стъпка към създаването на европейски отбранителен съюз, който трябва да е факт до 2025 г. Новата структура ще даде по-голяма стратегическа автономност на ЕС, ако партньорите му не са на разположение, заяви дипломат.

Участниците се надяват да си помогнат един друг с общо купуване на въоръжение и така да изпълнят обещанията си към НАТО да харчат 2% от БВП за отбрана, което сега правят само 5 от 19-те членове на организацията. Те смятат, че ще заедно ще могат да договорят по-добри цени от производителите заради по-големия обем на доставките.

Освен това ПЕСКО ще служи като шапка за регионални военни инициативи като създаването на общ белгийско-холандски военен флот или общо командване на военната транспортна авиация в ЕС.

Новост ще бъде и Европейската агенция за отбраната, която ще следи бюджетите на отбраната в страните членки и ще може да препоръчва на държавите да обединят усилия за постигане на цели.

Първите проекти за съвместно сътрудничество ще бъдат обявени до края на годината. Според дипломат България има готовност да участва в 3 или 4. Проектите ще могат да разчитат на до 10% европейско финансиране.

ПЕСКО ще бъде прието формално от външните министри от ЕС на 14 декември.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase