Снимка: архив, Reuters
fallback

Европейската комисия засега няма да предлага задействането на най-тежкото наказание срещу Полша – отнемането на правото ѝ на глас при вземането на европейските решения.

След като през лятото Брюксел даде ултиматум на Варшава, днес първият зам.-шеф на Европейската комисия Франс Тимерманс заяви, че е обнадежден от изразеното от Полша желание да поднови диалога с Брюксел.

Европейската комисия започна разследване за спазване на принципа за върховенство на закона срещу Полша в началото на годината, след като консервативното правителство там започна радикални промени в съдебната система, които да засилят партийния контрол върху магистратите. Според Брюксел те създават "системната заплаха за върховенството на закона" в страната и ще подкопаят независимостта на независимото функциониране на съдебната система.

След серия от взаимни закани през юли Европейската комисия предупреди Варшава да не уволнява и пенсионира принудително съдии от Върховния съд под риска от незабавно задействане на процедурата за отнемането на правото за участие при вземането на решения. Това е най-тежкото наказание, което може да бъде предприето срещу страна членка, тъй като ЕС не е предвидил възможност за изключване.

Външните министри от ЕС, които днес са били информирани от Еврокомисията за развитието на разследването, насърчили Полша да се върне на масата на преговорите, похвали се Тимерманс.

Той не изключи възможността до края на годината заплахата за санкции да бъде подновена, но от друга страна заяви, че тепърва трябва да се изучат поправките в оспорваните законови промени, предложени днес на Сейма от президента Анджей Дуда. Държавният глава наложи вето на два от четирите атакувани от Брюксел законови промени на правителството, като даде така шанс на двете страни да преговарят по-дълго в търсене на компромис.

Днес Дуда е предложил поправки в Закона за Върховния съд, Закона за националния съдебен съвет, които сега Еврокомисията ще изучи, за да види дали отговарят на европейските принципи за правораздаване.

Едновременно с това се предлага преди Сеймът да гласува "президентските поправки", те да се дадат за мнение на Венецианската комисия, което ще отнеме още няколко месеца.

"Върховенството на закона не е възможност, то е задължение", заяви Тимерманс, изразявайки желание да отиде във Варшава за нови преговори с властите или да разговаря в полски министри в Брюксел.

Според него Европейската комисия е получила широка подкрепа и практически всички държави изразили желание да се намери решение между Варшава и Брюксел.

За да предложи отнемането на правото на глас на една страна, Еврокомисията се нуждае от подкрепата на четири пети от страните членки и от Европейския парламент.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

men

преди 6 години

е то *** наказанието. все едно че този глас има некакво значение. порко да зима пример шфинята ***.

11

раз два

преди 6 години

До Анонимен ...Северна Корея, това е стената...много корейски комикси четете, не е полезно за мозъчната дейност, ако въобще има такава

10

Анонимен

преди 6 години

10 - По-скоро от кабинетите на едните и другите, ще си пият виното за 5 цифрени суми, докато на фронта измират стотици хиляди войници и милиони цивилни покрай тях .... Нали се сещаш, като при всяка друга война.

fallback