Снимка: Reuters

Мария Габриел декларира само спестовен влог и три автомобила в декларацията за финансовите си интереси, която се изисква за назначаването й като еврокомисар.

Българската кандидатка е номинирана за ресора "цифрова икономика и общество" и днес следобед 5 комисии на Европейския парламент ще проверят нейната компетентност за длъжността.

В предварително разпространената й декларация, Габриел съобщава, че има само спестовен влог в белгийска банка, където събира доходи от заплати, че работата й като евродепутат е единствената й дейност и че освен жилището, в което живее в Брюксел, има само дял от къща с двор и парцел в България, както и 3 леки коли: BMW 520d (2014 г), Мерцедес 320 ML (2007 г) и наследствено Ауди 80.

Още по темата

Габриел твърди, че не е имала странични дейности, освен депутатството и е само почетен член на "Съвета на жените в бизнеса в България и на пчеларското сдружение "Акация 1899".

Запитана от Комисията за култура в Европейския парламент дали се чувства компетентна за цифровия ресор, Габриел пише в отговор до депутатите, че "ще почерпя от моя изследователски опит в рамките на два европейски проекта, за да приложа новаторски метод на работа при търсенето на решения".

От съпътстващ документ става ясно, че иде реч за работата на кандидат-комисарката като "асистент-научен изследовател" към проектите "Ценности и икономика - равенството в професионалната дейности социалната и солидарна икономика" и "Парламентарното представителство на национално и европейско ниво". Тя е участвала в тях през 2004-2008 г в Института по политически науки в Бордо, Франция.

Сред компетентностите си Габриел посочва и воденето на наблюдателски мисии за избори в Габон и Конго и работата си в Европарламента като депутат от ГЕРБ от 2009 г насам.

Тя пише до колегите си от ЕП, че "по време на моите парламентарни мандати имах възможонстта активно да давам своя принос" в цифровите технологии в областта на сигурността, като член на вътрешната комисия на ЕП, за ролята на жените в информационните технологии като член на подкомисията за правата на жените, за покритието на селските региони с интернет в земеделската и за "ролята на Европа в света" във външната комисии на Европейския парламент.

Габриел споделя, че "стремежът ми към диалог, сътрудничество и компромис" ще бъде нейният "начин на работа" като еврокомисар. И поема ангажимент "да избягвам всяка длъжност или ситуация, която може да постави под съмнение моята независимост, безпристрастност и готовност да бъда на разположение в служба на Комисията".

Сред инициативите, които смята да предприеме, Габриел посочва приключването на процедурите по предложените от Европейската комисия Кодекс за електронните съобщения, реформата на авторските и на аудиовизуалните медийни права в ЕС, както и внасянето на нови предложения за киберсигурност, обмена на данни и мрежовата сигурност.

Тя заявява видим интерес към подпомагане на качествена журналистика на европейски теми, макар и без да обещава нови проекти, извън вече финансираните от ЕС. Габриел се обявява за свободната конкуренция като инвестиционен двигател на цифровия пазар в ЕС и заявява намерение да продължи да регламентира далекосъобщенията, включително по отношение на далекосъобщителните, стационарните и безжични мрежи.

Днес от 16 ч българско време Габриел ще отговори и устно на тези и други въпроси на депутатите от 5 парламентарни комисии: промишленост, култура, вътрешни работи, правна и вътрешен пазар.

Предвиденото време за изслушване е 3 часа, като то ще се предава на живо в страницата на Европейския парламент на всички официални езици. В сряда шефовете на комисии ще огласят мнението си дали Габриел е компетентна за длъжността, на която е предложена.

Правителството на Бойко Борисов номинира евродепутатката от ГЕРБ за еврокомисар на 10 май. България остана без свой представител в Европейската комисия от 1 януари, след напускането на Кристалина Георгиева.

Жан-Клод Юнкер определи цифровата икономика и общество за Габриел на 16 май. Този ресор беше освободен, след като германският еврокомисар Гюнтер Йотингер взе бюджета и персонала на Еврокомисията от напусналата Георгиева.

Българката имаше 14 дни да се подготви за изслушването пред Европейския парламент, което беше осъществено чрез службите на Европейската комисия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase