Снимка: Bloomberg TV България

Плановете за създаване на Европа на няколко скорости, подкрепяни от западноевропейските държави като Франция и Германия и отхвърляни от страните от източната част на континента, както и мястото на България в тези процеси, бяха темата на "Светът е бизнес" по Bloomberg TV България с водещ Ивайло Лаков. Гост в студиото бе политологът и преподавател в Нов български университет (НБУ) Момчил Дойчев.

"Предполага се, че Европа на две скорости ще се отрази негативно на развитието на България, защото на първо място това предполага създаването на едно европейско ядро, около което да гравитират останалите страни. Но те на практика няма да бъдат пълноправни членове на ЕС. Затова за България е особено важно да изчисли всички възможности, да потърси съответните съюзници, за да съумее да извлече максимална полза или да участва в тази дискусия, тъй като сме пълноправни членове на съюза и не би следвало да пропиляваме шансовете си да останем такива", коментира политологът.

Фокусът на разговора се премести и върху това какви конкретни ходове следва да предприемат българските политици, за да бъде избегнат евентуалният минорен сценарий.

"Би следвало българският политически елит да се опита да намери своето място, като изтъкне интересите на България и сродните ни страни от Източна Европа, които постепенно да преодолеят съществуващите прегради. На първо място, това, че не членуваме в еврозоната, а на второ - това, че не принадлежим към Шенген", заяви Дойчев.

"Еврозоната, присъствието там, макар и в "чакалнята" на първо време, и след това влизането в Шенген са нещата, които ще поставят рамката, в която ще можем да решим проблема си с корупцията, с начините, по които се усвояват еврофондовете", допълни гостът в студиото.

Вижте целия разговор на страницата на Bloomberg TV България

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase