Снимка: Reuters, архив
fallback

Европейският парламент ще гласува в четвъртък резолюция, с която призовава Европейската комисия да предложи въвеждането на временни визи за американските граждани, пътуващи за Европа в отговор на визите за българите, румънците, кипърците, поляците и хърватите за САЩ.

Oще по темата

Резолюцията няма задължителна сила за Комисията, но евродепутати заплашват да заведат дело срещу нея в европейския съд за неизпълняване на задълженията й. Решението на съда вече трябва да бъде приложено.

Освен това парламентарните резолюции се считат за важен политически знак за волята на парламента.

Спорът между институциите за американските визи започна миналия април, когато Европейската комисия отказа да изпълни задължението си да предложи въвеждането на визи за граждани на САЩ, пътуващи за Европа за период от 2 г., докато се реши въпросът с отпадането на визите за гражданите на 5-те европейски държави, които все още се нуждаят от визи за САЩ.

Тогава Комисията публикува анализ, според който икономическите и политически щети от подобен акт ще са толкова големи, че изпълнението му не е целесъобразно.

По-спецално се очакваше, че дипломатическите отношения между Европа и САЩ ще се влошат, а европейският туризъм и авиация ще загубят около 7 милиарда евро годишно от отлива на американски туристи.

Европейската комисия увери, че е направила всичко възможно да убеди американците за свалянето на визите, но това не е получило отклик у американския Сенат и работата ще продължи при администрацията на Доналд Тръмп.

Въпросът с визите обаче не беше поставен пред вицепрезидента Майк Пенс, когато той беше в Брюксел миналата седмица. Еврокомисията обясни, че е бил даден приоритет на по-значими теми.

Евродепутатите обаче смятат, че правилата са за всички и Еврокомисията трябва да си изпълни задължението и да предложи визите. Още повече, че Комисията оспори това пред съда и магистратите потвърдиха, че тя не може да заобиколи ангажимента си.

Европейската комисия е задължена по закон да приеме делегиран акт, с който временно да върне визите за американски граждани, се казва в документа на парламента.

Депутатите смятат, че "процедурата предвижда точно определени срокове", които трябва да бъдат спазени.

Това се изисква по силата на Механизъм за визова реципрочност, който влезе в сила през 2014 г. Чрез него България и останалите 4 държави сигнализираха на Брюксел, че макар да не изискват визи от притежателите на американски пастроти, техните граждани не са третирани по същия начин. На 12 април 2016 г Еврокомисията трябваше да се задейства като предложи визите, най-късно до 12 април 2018 г.

След като Канада се съгласи да свали визите за българи и румънци от 1 декември, САЩ останаха единствената държава в света, която не прилага правилото за визова реципрочност към ЕС.

И петте европейски държави, към които все още се прилага визов режим, не изпълняват формалните критерии на американските власти за отказаните и пресрочени визи, които са предварително условия за премахване на визовия режим.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

64

Анонимен

преди 7 години

ДГД САЩ, така или иначе не ни водят за нормални хора...чакаш по 100 часа някой *** да дойде да ти провери легалните документи на летището. Трябва да има визи за тия кавaли за ЕС и за целият свят дефакто. Нито пробитата им държава e нещо невероятно, нито се прескачат хората от ЕС да ходят да живеят в *** им.

63

Анонимен

преди 7 години

всичко опира до пари! въпросът с 'ефективното' или 'неефективното' можеше да се реши лесно и кардинално - всеки кипърец, поляк, румънец и т.н. плаща по над 100 долара само за интервю. да му ги покриват тогава 100% от европейски фонд и да видите как зорлем ще въведат реципрочни визи :)

62

Американ

преди 7 години

Интересно има ли механизъм за действие в случай, че тази Комисия откаже да изпълнява задълженията си или да се подчинява да съда, както е в случая? Например да ги уволнят и сменят, спрат заплатите и подонби? Ако има, защо не е приложен до сега, че това са 10 месеца вече!

fallback