Общ преглед

Разчитаме на по-голяма предсказуемост и ангажираност на всички държави от ЕС за подкрепа на България в случай на рязко нарастване на мигрантската вълна, за подкрепа за по-скорошното ни членство в Шенген, за подкрепа в реадмисията на нелегалните мигранти на наша територия.

Това заяви българският президент Румен Радев на съвместна пресконференция с федералният президент Йоахим Гаук в Двореца "Белвю" в Берлин. Радев е на официално посещение в Германия.

Румен Радев отбеляза, че сме изпълнили всички технически изисквания за членството в Шенген и сме доказали, че защитаваме външните граници на Европа по критериите на Шенген.

"Това, че отделни държави още не приемат България за готов член на Шенген, означава, че тези технически критерии започват да се комплицират с политически и други критерии", каза президентът, цитиран от БТА.

Той коментира, че няма как България ефективно да защитава тези граници, ако няма достъп до визовата информационна система, до шенгенската информационна система и допълни, че липсата на достъп до тези системи повишава риска за всички европейски граждани.

"Разчитаме на още по-голяма европейска солидарност, не само с помощ като хора, техника и ресурси, но и като дългосрочно оперативно планиране за справяне с мигрантската криза", посочи Радев.

Той подчерта, че България полага всички усилия на своята външна граница да защити всички европейски граждани и носи своята част от солидарността.

По думите му Европа трябва да има механизми за бързи и гъвкави решения. Силата на Европа трябва да бъде не в потушаването на кризи, а в тяхното предвиждане и неутрализиране, коментира българският държавен глава и посочи, че силата на съюза е в солидарността.

Радев отбеляза, че неслучайно първото му посещение е в Германия и това е знак за изключителното значение на отношенията между двете страни и допълни, че Германия е наш стратегически икономически и инвестиционен партньор.

Българският президент каза, че споделените ценности и отговорности на Германия и на България са за постигане на общата цел - силна, просперираща и сигурна обединена Европа.

Радев каза, че има огромен потенциал за развитие на сътрудничеството между двете държави и отбеляза, че България е отворена за германския бизнес и ще работи все повече за установяване на стабилна и прогнозируема бизнес среда.

"Имаме твърдата решимост да обединим усилията в България на всички институции, на гражданските организации, на партиите, на цялото общество за ефективна борба с корупцията и престъпността, за създаването на прозрачни и ясни условия за бизнеса в България", подчерта Радев.

Германският президент Йоахим Гаук посочи на свой ред, че е важно да се отчете колко активно България се ангажира в защитата на европейската външна граница.

Европа през следващите месеци и години ще трябва да се ориентира по нов начин, коментира той. Трябва да се изясни на колкото може повече хора колко удачен е европейският проект, колко благоприятен, подчерта президентът Гаук. Той отбеляза, че мнозинството от германското население има положително отношение към Европа.

"В европейския модел е бъдещето на България, затова е важно ние като германци да разберем, че европейската идея трябва да бъде засилвана в България чрез прояви на солидарност", коментира той.

Гаук отбеляза, че в Германия и Европа се интересуват и от вътрешнополитическото предизвикателство, което България трябва да преодолее - борбата с корупцията. Знаем, че от дълго време се работи и се надяваме скоро да има резултат, посочи президентът Гаук.

Преди срещата двамата президенти поздравиха български и германски ученици, които бяха дошли да гледат официалната церемония по посрещането. Пред журналисти българчетата разказаха, че са искали да видят българския държавен глава и церемонията им е направила голямо впечатление.

В рамките на посещението си българският президент ще открие икономически форум, а по-късно ще разговаря с негово високопреосвещенство Антоний - Западно и Средноевропейски митрополит.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


Още новини

Коментари Напиши коментар