От ляво надясно: Антонио Таяни, Джани Питела, Хелга Стевенс, Ги Верхофстат, Елеонора Форенца, Джийн Ламбърт и Лорентиу Ребега. Снимка: Европейски парламент
fallback

Българският евродепутат Петър Курумбашев ще има късмета да избира председател на Европейския парламент в първия си работен ден. Това стана ясно, след като шефът на ЕП Мартин Шулц съобщи, че Илиана Йотова е освободила мястото в Европарламента, считано от 17 януари и Курумбашев ще застъпи след нея от същата дата.

Курумбашев е единственият нов депутат в първата за годината сесия на ЕП, която почти изцяло е посветена на избора на председател на мястото на Мартин Шулц, който напуска Брюксел след 20 г като евродепутат, 5 от тях като шеф на парламента.

За негови наследници се борят 7 евродепутати: трима италианци, двама белгийци, британка и румънец.

Те са излъчени от парламентарните групи и нито един не е номиниран като независим. Евроскептикът Перникола Педичини, който беше обявил, че ще се кандидатира от групата на Найджъл Фараж, е изтеглил кандидатурата си в последния момент. А Ги Верхостат, за когото се очакваше да се откаже, след като предизвика гнева на колегите си заради неуспешния опит за обединение на либералите от АЛДЕ с евроскептиците от "Пет звезди" на Бепе Грило, не го направи и остава в надпреварата.

С най-големи шансове да оглавят ЕП за следващите 2,5 г са представителите на ЕНП Антонио Таяни и на социалистите Джани Питела. Гласовете в собствените им групи обаче не им стигат да бъдат излъчени самостоятелно и се очаква, че следващият парламентарен шеф ще бъде избран на трети или четвърти тур.

В първия ще участват и седемте кандидати, а в последния - само първите двама. За избора е нужно абсолютно мнозинство в първи три тура от 376 гласа и обикновено - в последния. В балотажа Питела може да разчита и на гласовете на крайната левица, зелените и на либералите, а Таяни - на ЕНП, консерваторите и крайната десница.

Изборите на нов председател на ЕП ще започнат утре в 10 ч българско време, а последният четвърти тур е насрочен за 20 ч вечерта. Гласуването е тайно, като всеки евродепутат пуска една бюлетина в прозрачна урна.

Преди вота имената на всички 751 евродепутати ще бъдат завъртени, за да се излъчат преброители. Те няма да могат да вземат със себе си мобилните си телефони, тъй като Мартин Шулц обяви, че ЕП първи трябва да научи името на предпочетения, вместо да го узнае от социалните мрежи или от медиите.

Кои са кандидатите:

Антонио Таяни (63) е избран с вътрешно гласуване от групата на ЕНП с 94%. Той е бивш еврокомисар за транспорта в първата и за индустрията от втората комисия на Барозу. В Брюксел е от 2008 г.Завършил е право в Рим. Бил е журналист в "Ил Джорнале" и в тв "РАИ". Става говорител на Силвио Берлускони, което го изстрелва в политиката. Зам-шеф на ЕНП от 2002г и на ЕП от 2014 г.

Джани Питела (58) е лидер на социалистите в ЕП от 2014 г. По образование е лекар, но почти не е работил по специалността си, тъй като се отдава на партийна кариера. Бил е член на младежката организация на италианската соцпартия. Заемал е различни постове, основно в регионалната власт. От 1999 г е евродепутат. 15 г е бил зам-шеф на парламентарната група на социалистите в ЕП.

Елеонора Форенца (40) е феминист. Номинирана е от крайната левица. В ЕП е избрана през 2014 г с листата "Ципрас-Другата Европа", която подкрепяше сегашния гръцки премиер Алексис Цирас от "Сириза" за председател на Европейската комисия.

Ги Верхофстат (63) е бивш министър-председател на Белгия (1999-2008). Екс-депутат в двете камари на белгийския парламент. От 2009 г е евродепутат и лидер на групата на либералите. Преговарящ за Брекзита на ЕП от 2016 г.

Хелга Стевенс (48) е член на групата на консерваторите от Белгия. Първата глухоняма жена евродепут. Била е сенатор в парламента на белгийската провинция Фландрия. В ЕП е от 2014 г е преди това е работила като лобист в защита на хората с увреждания.

Джийн Ламбърт (66) е британски евродепутат от Групата на зелените. В Европарламента е от 1999 г. Два пъти е била зам-шеф на парламентарната си група. Разчита на гласовете на онези, които искат поне една основна европейска институция да се ръководи от жена.

Лаурентиу Ребега е 40-годишен румънски евродепутат от групата на Марин Льо Пен. Избран като социалист, се прехвърля към евроскептиците. Зам-шеф на Европа на нациите и свободата. Бил е член на консервативната партия в Румъния. По образование е ветеринарен лекар.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Евролюб

преди 7 години

До *** до 10България като страна с най-ниски данъци, e пратила най-малко, не се кахърете толкова. Европарламентът се състои от 751 човека именно за това, че като се приспадне задължителният брой на парашутистите, връзкарите и некадърниците, все да остане някой да свърши и работата. Виж, това, че сред последните няма българи вече си е въпрос на друг разговор. Иначе изброените от 10 ние сме си ги избрали с пряко, мажоритарно гласуване (без Кристалина, която не е била депутат).

9

Анонимен

преди 7 години

Естествен интелектуален лидер сред евродепутатитите е Чичолина,следвана от такива гиганти на амеро-евроовчата мисъл като Оли-го -Френ,Мигленчето,Сталинка,Сергейчо, Бареков и Курумбашев.Очаква се в техните редици да бъде избран и носителя на знака на изборната победа на БСП от 2005 г знамето със *** на Азис до паметника на Левски-самият АЗИС! И тогава ще настане такова щастие!Друго ще е- накъдето и да се обърнеш- гей-ид-иот-гей-ид-иот...и тук-таме ,за цвят и нежност-Сталинки и Мигленченца!

8

Bai ganu

преди 7 години

До АнонименA koi da go upravliava? Nesposobnia da upravliava sebe si izto4no evropeec li?

fallback