Снимка: архив, Reuters
fallback

На България ще се падне да води заключителната част от преговорите за напускането на Великобритания на ЕС. Това стана ясно от първото публично изявление на главния преговарящ по Brexit-а на ЕС Мишел Барние в Брюксел днес.
 
Той съобщи, че ЕС си поставя за цел да приключи преговорите до октомври 2018 г., което означава, че най-трудните въпроси ще се паднат за разрешаване на България, която ще председателства Съвета на ЕС между 1 януари и 30 юни същата година.
 
Макар че с преките преговори ще бъде ангажирана Европейската комисия, от Съвета ще се очаква да дава насоки за воденето на разговорите.
 
Първото председателство на България беше изтеглено с 6 месеца напред, след като станаха ясни резултатите от референдума през юни и Лондон обяви, че се отказва от своя ред, който се падаше догодина.
 
В първата си публична изява след назначаването си през октомври Мишел Барние съобщи, че преговорите за напускането на Великобритания ще са по-кратки от предвидените 2 години, за да се даде време на двете страни да ратифицират договореностите и те да могат да влязат в сила.
 
"Разчитаме, че британският премиер Тереза Мей ще спази обещанието си и ще информира ЕС за решението за напускане най-късно до края на март, след което преговорите ще започнат в рамките на няколко седмици", заяви Барние.
 
Така за същинските разговори ще останат около 15 месеца, а Великобритания ще бъде свободна от връзките си с ЕС към март 2019 г., когато се очаква Европейският и британският парламент да ратифицират договореностите за излизане.
 
Така следващите европейски избори през май 2019 г. ще се проведат без Обединеното кралство и в следващия Европейски парламент няма да има евродепутати, избрани на Острова.
 
Мишел Барние добави, че до края на януари възнамерява да посети София, за да научи от българското правителство какви са очакванията му за условията, при които Великобритания трябва да напусне Съюза и кои са най-важните за България теми, по които тя иска да се постигнат договорености.
 
Визитата в София ще бъде част от обиколката на главния преговарящ, който вече е посетил 10 европейски столици.
 
Тази седмица той се видя с експерти от 27-те оставащи в ЕС страни, за да обсъди с тях правни, технически и финансови последици от Brexit-а.
 
Барние заяви, че четирите основни свободи: движението на хора, стоки, капитали и услуги са неделими. Това означава, че ЕС ще настоява гражданите му да имат право да работят и живеят свободно в Обединеното кралство в замяна на достъп до вътрешния си пазар.
 
Той посочи отношенията между ЕС и Норвегия и Исландия като евентуален модел, който може да се договори за бъдещите връзки и с Великобритания. Осло и Рейкявик плащат определени вноски в бюджета на ЕС в замяна на правото да търгуват при по-благоприятни условия със страните членки.
 
Според Барние обаче няма как едновременно да се преговаря по условията за излизането на Великобритания от ЕС и по бъдещите отношения на партньорство. Едното трябва да се свърши след другото, поясни той, без да уточни кога ще може да се постигне споразумението за новото партньорство между Брюксел и Лондон.
 
Барние обаче категорично изключи Великобритания да получи същите права и ползи като редовните членове на Съюза, тъй като след напускането си тя няма да има техните задължения.
 
ЕС ще изчака предложение от Лондон какви отношения иска да поддържа с Брюксел и тогава ще отговори кои искания може да приеме и кои не.
 
"Много по-добре е да бъдеш солидарен, отколкото да си сам“, повтори два пъти Барние, след като обясни, че Европа остава "скалата, на която европейските граждани ще градят своето бъдеще". Той съобщи, че първото гласуване в живота му е било на референдума за влизането на Великобритания в ЕС и още продължава да вярва, че тази стъпка е била вярната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

88

Никой

преди 7 години

Аз предлагам яката дупара да води преговорите. Много добре ши са спраи

87

Реч

преди 7 години

Очаква се г-н Борисов да прочете дълга реч на английски по случая заедно с евродепутатина Бареков

86

Анонимен

преди 7 години

Хахахах, ако са преговарящи мадам йес и мутротиквата, дето има голям страх да не му гепнат брадърите откраднатите милиарди британите ще се спазарят да ни прехвърлят поне половината от няколкото милиона мюслими, които живеят там.В дейли мейл всекидневно излизат статии как мюслимите в смол британ вече завземат няколко големи града и как там заприличва все повече на Пакистан Лондон, Манчестър, Блекбърн,

fallback