Снимка: Reuters, архив
fallback

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск е поискал от премиера на Белгия Шарл Мишел, да съобщи дали страната му ще подпише търговското споразумение с Канада (СЕТА) до понеделник вечер. 

Oще по темата

Белгийският регион Валония отказва да даде разрешение, което не позволява федералните власти да подкрепят СЕТА, въпреки, че останалите провинции - Фландрия и Брюксел, са "за".

Ултиматумът е отправен по време на разговор между двамата днес, съобщи говорител на Шарл Мишел.

ЕС иска да подпише споразумението по време на срещата на върха ЕС-Канада, която е насрочена за четвъртък в Брюксел и за която се очаква да пристигне премиерът на Канада Джъстин Трюдо.

Валонският премиер Пол Маньет заяви пред белгийските медии, че не знае нищо за ултиматум и че не се ръководи от чужди графици. "Издаването на ултиматуми не е съвместимо с упражняване на демократичното право", казал Маньет.

Пол Маньет е отказал да участва днес в нови срещи с Комисията, докато неговият парламент не изучи последните документи.

След среща с шефа на Европейския парламент Мартин Шулц вчера Маньет увери, че е готов да се върне на масата на преговорите и че Валония се нуждае от още малко време, за да изучи новите предложения, направени от Канада в отговор на исканията на регионалните власти в Намюр.

Доналд Туск и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и ще разговарят в понеделник с премиерите на Канада и на Белгия, за да решат дали срещата ЕС-Канада идния четвъртък ще се проведе или не. Ако Валония продължава да отказва да подпише, срещата ще бъде отменена.

В понеделник Шарл Мишел ще а свика консултативен съвет между властите на трите белгийски региона и федералното правителство, за да вземат решение за белгийската позиция.

Междувременно, Европейската комисия е изпратила последните обяснителни документи по начина на прилагане на СЕТА в Намюр и те ще бъдат представени на валонските депутати.

В петък Юнкер каза, че е оптимист за СЕТА и че валонците ще са готови "до 2-3 дни".

Преговорите между валонското и канадското правителство и Европейската комисия бяха прекратени от канадската министър на международната търговия Кристия Фриланд, която през сълзи обяви техния провал и вчера се върна в Отава.

Също в петък България и Румъния оттеглиха резервите си към създаване на свободна търговска зона между ЕС и Канада, след като получиха писмени уверения от Отава, че визите за техните граждани ще отпаднат от 1 декември 2017 г. Този ангажимент ще влезе в сила, само ако СЕТА бъде подписано.

Това оставя Белгия единствената европейска членка, която не може да го парафира, с което блокира влизането му в сила.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

50

Xexe

преди 7 години

Тия канадци да си е.ат май.ата васали са на Сащ ама като изетят булавите друго ще запеят!Смешна нация държат втората по-големина територия след Русия а са 35 милиона!Ай сик тир!

49

Анонимен

преди 7 години

Никога .

48

Защо няма становище?

преди 7 години

Пак питам:По Закон трябва да има становище на Министерски съвет от Комисия - няма Комисия, няма становище?След което Становището подлежи на дебати в НС - защо няма такива?Как така някой еднолично ще решава, дали да се приеме, или не подобно Споразумение, след като няма правно образование, икономическо - експертно такова.Защо няма Референдум по толкова важен въпрос?Защо няма публични дебати на експерти по национални медии, от нашите данъци плащаме на тези медии. Това ли е "Демокрацията"?!

fallback