Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации. Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Излизането на Великобритания от ЕС ще има негативни последици върху българското земеделие във финансов, търговски, икономически и политически аспект. Най-важното е, че такъв проблем с една от страните членки трябва да ни накара да се замислим и да формираме приоритетите в селскостопанската си политика от сега. Това каза Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации, в предаването Investbook с Дориана Ранкова по Bloomberg TV Bulgaria.

Според нея финансовите последици ще бъдат много сериозни, защото Великобритания дава повече за бюджета на ЕС, отколкото получава. По изчисления на института от сегашната многогодишна финансова рамка, която се прилага до 2020, за последните две години ще има липса от около 8 млрд. евро. Боянова заяви, че търговските последици за България няма да са чак толкова големи, защото стокообменът е много малък - 4%. По думите й ефектът ще бъде краткосрочен.

Като административна последица от Brexit експертът посочи неяснотата относно това кога България ще председателства Съвета на ЕС, тъй като ще бъде трудно съвместяването с изпълнението на общата селскостопанска политика. Политическите последици от Brexit са свързани с факта, че с отсъствието на Великобритания, другите държави, които подкрепят по-изявено селсктостопанската политика, вече ще са с по-силни позиции.  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Анонимен

преди 7 години

От къде я изкопаха тази. Реално нищо не е казала. Твърди нещо, но не е казала защо. Финансовите последици май ще са измисления Институт, който председателства. Намирисва ми, че този институт май е направен с пари от ЕС.

4

Анонимен

преди 7 години

"Великобритания дава повече за бюджета на ЕС, отколкото получава"Сега не е ясно кой ще ни плаща скъпия руски газ ?

3

Анонимен

преди 7 години

"Великобритания дава повече за бюджета на ЕС, отколкото получава"Дрън, дрън, та пляс. Великобритания дава повече, ама за сметка на това много хора инвестират в нея, защото е(беше) част от ЕС. Привлича по 200 млрд евро инвестиции, защото е в ЕС, плаща по 30 млрд евро на ЕС... сметаката е проста. Сега няма да плаща 30 млрд, ама няма и да получава по 200 млрд...Откъдето и да го погледнеш ЕС е на плюс. На минус са само мутрите с "европроектите".

fallback