Найджъл Фараж и Жан-Клод Юнкер. Снимка: БТА

Европейският парламент освирка водача на групата "Европа на свободата и пряката демокрация" Найджъл Фараж, още преди той да е започнал своето слово при обсъждането на британския референдум.

Фараж, който водеше кампанията за напускането на ЕС от Великобритания, призова за бързо подаване на заявление по чл. 50, но и за запазване на икономическите връзки между Лондон и Общността. По неговите думи, ако икономическите отношения на Острова с ЕС бъдат нарушени, от това ще пострада повече Европа, а в обратен случай британците ще бъдат "най-добрите приятели на ЕС на света".

Дойдох тук преди 17 години и заявих, че искам да поведа кампания за напускане на ЕС. Смяхте ми се, а сега не се смеете. Основната причина за британското решение е това, че налагате на всички политически съюз, заяви Фараж.

По неговите думи единната европейска валута е провалена, а миграционният проблем е бил причинен от германския канцлер Ангела Меркел.

Фараж добави, че волята на французите и холандците, изразена на референдуми, е била заобиколена с въвеждането на договора от Лисабон.

Обикновените хора, потиснати и обеднели в последните години заради голямата политика, многонационалните дружества и банките, си поискаха държавата, границите и рибарските лодки обратно, обясни Фараж резултата от референдума в неговата страна. Великобритания няма да остане последната държава, напуснала ЕС, прогнозира той.

Марин льо Пен, председател на групата "Европа на народите и свободата" определи резултата от референдума като "шамар в лицето на европейската система, все по-лъжовна и шантажираща". Тя определи референдума като най-важното историческо събитие на континента от падането на Берлинската стена. По нейните думи допитването сред британците е опровергало схващането за необратимостта на ЕС.

От години европейският проект действа срещу европейците, резултатът трябва да ни насърчи да се борим за по-добро бъдеще. ЕС е тоталитарна организация. Обещавам да поведа Франция по пътя на свободата, да живеят свободните народи, Великобритания и Франция, извика Льо Пен с протегнат във въздуха юмрук.

В началото на дебата председателят на ЕП Мартин Шулц изрази уважение към подалия оставка британски еврокомисар Джонатан Хил. Еврокомисарите, присъствали в пленарната зала, станаха на крака и обградиха Хил, докато ръкопляскаха. Хил остана седнал и закри лице, видимо крайно развълнуван.

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер използва случая, за да отхвърли решително слуховете, че предстои да подаде оставка. Той заяви, че ще се бори за обединена Европа до последен дъх. Юнкер произнесе словото си единствено на немски и френски език.

Той попита Фараж какво още прави в ЕП и съобщи, че е забранил воденето на тайни предварителни преговори с британците за условията по тяхното напускане на ЕС, докато Лондон не подаде официално заявление за излизане от Общността.

Призовавам британското правителство възможно най-бързо да изясни обстановката, не може да стоим в неяснота, посочи Юнкер. Очаквам отговор "не днес и утре, но бързо", поясни той.

Европа не е само празник, трябва да признаваме, когато сме тъжни. Натъжен съм от британското решение и не го крия, не съм робот. Не става дума за сантименталност, според мен Великобритания трябваше да остане с нас. Държавите, основали ЕС, нямат повече права от останалите в Общността. Т.н. "нови" държави в ЕС са пълноправни членове на съюза. Европейската мечта ще продължи, ще работим за нея с нова енергия, заяви председателят на ЕК.

Представителят на холандското председателство на Съвета на ЕС определи настоящия момент като вододел в историята на Общността. Според председателството нищо не е необратимо и неизбежно. Настроенията на британското мнозинство се споделят и другаде в ЕС, трябва да имаме това предвид и да предприемем промени, е мнението на холандското председателство.

В последвалите изявления на председателите на групи в ЕП от името на Европейската народна партия Манфред Вебер коментира, че политиците са разбили мечтите на младото британско поколение. Демагозите искат да унищожат Европа, Путин е много доволен от резултата и това казва достатъчно, добави той. Засрамете се, кампанията ви бе основана на лъжа, обърна се Вебер към Фараж. Искаме да подобрим, а не да разрушим Европа, Великобритания се самонарани, добави Вебер.

От името на социалистите и демократите Джани Питела изрази очакване историята да покаже кой е виновен за "това бедствие" (резултата от референдума). Не може да ставаме заложник на вътрешната британска политика. Възможно най-бързо трябва да бъде внесено уведомление за напускането на Великобритания. Глобализацията създаде неравенства и не противодействахме достатъчно, коментира той.

Сайед Камал (реформатори и консерватори) призова ЕС и Великобритания да започнат да мислят по преговорните стратегии с хладнокръвие. Трябва да останем добри приятели, добави той.

Ги Верхофстат (АЛДЕ) сравни кампанията на Фараж с нацистка пропаганда. Кампанията бе шокираща, а не решението от референдума. Несигурността трябва да бъде пресечена възможно най-скоро. Сега не ни трябва въображение, а памет, за да се върнем към идеите на основателите на ЕС, заяви Верхофстат.

Габриеле Цимер (обединена левица) коментира, че вината за резултата от британския референдум е и в ЕС, защото не е възприел идеята за въвеждането на еднакво възнаграждение за еднакво положен труд. Ако бяхме направили това, щяхме да преодолеем недостатъците, свързани с миграцията и опасенията за социален дъмпинг, посочи тя.

Филип Ламбертс (зелени) заяви, че Европа знае кое е най-лошото и затова се е постарала да изгради най-доброто. Той също упрекна Фараж в лъжи и ксенофобия.

ЕП се събра днес на извънредна сесия заради резултата от британския референдум. Евродепутатите ще приемат резолюция, в която призовават за бързо започване на процедурата по чл. 50 от договора за ЕС, по която се очаква Великобритания да напусне Общността.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase