Снимка: Bloomberg.bg
fallback

Кристоф Гейтър е един от многото англичани, решили да живеят и създават собствен бизнес в България. Той е директор на българска агенция за недвижими имоти Newestatebg.com. Роден е в Англия и макар да е с различна адресна регистрация, разказва пред Dnes.bg своята гледна точка за Brexit, давайки едно различно мнение около събитията във Великобритания.

Как се събуди Великобритания след Референдума?

В шок. Мисля, че дори от тези, които гласуваха "За" излизане, има много изненадани, че Brexit всъщност се случи и министър-председателят подаде оставка. Хората с протестен вод против статуквото вероятно тази сутрин се чудят дали те са сред тези 1,3 млн. гласоподаватели, които всъщност направиха разликата за това дали ще излезем, или ще останем. Няма съмнение, че някои от тях сега биха гласували по друг начин, ако знаеха, че реалният избор между сигурност и несигурност е в ръцете им. Въпреки че е истински пример за демокрация, това е шокиращо за всички, да не знаят какво ги очаква в бъдеще.
Пазарите са в смут от първите данните в ранните часове на тази сутрин. След скока по-рано тази седмица паундът загуби значителната си преднина спрямо еврото и в момента е в най-ниската си точка спрямо долара от 1985 г. насам.

Големите строителни предприемачи видяха до 20% от стойността им да изчезва тази сутрин. Моите колеги в хедж фондовете, инвестиционните банки и петролния и газов сектор в Лондон ми казват, че има масова паника сред анализаторите, които са изправени пред въпроси, на които няма отговори. Хората в офисите буквално са събрани пред телевизионните екрани, обмисляйки какво да кажат на своите клиенти. Оставането на едно място и неосъществяването на нови сделки изглежда ще бъде на дневен ред, но кой знае - страхът и ескалацията може през следващата седмица да задействат панически разпродажби.

По какъв път ще поеме Великобритания сега? Какво можем да очакваме?

Най-вероятно следва период на 2 до 4 години на нестабилност и несигурност. През това време само законодателите ще извлекат ползи от Brexirt, тъй като ще бързат да заменят регламентите на Брюксел с ревизирани, нови и изцяло вътрешни правни рамки.

Банките със седалище в Обединеното кралство е много вероятно да обмислят преместване в други европейски столици, където има установени и ясно обозначени търговските закони. Рискът от запазване и прилагане на закони, които могат да се окажат непосилни или неизвестни в обозримо бъдеще е просто излишен. В резултат спекуланти с имоти днес очакват 18% спад на цените на търговските площи, отдавани под наем през следващите 2 години. Това не са добри новини както за служителите във финансовия сектор, така и за собствениците на имоти.

Много малко вероятно е да се приложат ограничения за пътуване на отделните лица. Би било немислимо за британците да трябва да кандидатстват за визи, за да посетят Франция или дори България. Въпросът в момента обаче е на дневен ред и британското правителство ще трябва да реши как ще контролира границите си без юрисдикцията на Брюксел.

По-бедна или по-богата ще е Великобритания? Какво е бъдещето на Европейския съюз и какво е Брекзит за вас?

Великобритания има дългогодишна история в първоначалното взимане на смели решения: Ние първи се индустриализирахме, първи се и деиндустриализирахме и като резултат, Cлънцето никога не огрява изцяло най-голямата империя в света. Може би това е просто поредната такава глава в развитието на британската история. Може след 15 години този ден да бъде денят, в който британците предефинираха Европа, отново, за по-доброто и на всеки. Но дори и да е така, трудно е да си представим как напускането на изпадналия в трудност Европейски съюз може да бъде най-доброто решение за растежа на Великобритания под влияние на модерната икономика, особено толкова скоро след глобалната рецесия и в момент, когато Русия очаква признаци на слабост на Запада. Днес попаднахме изцяло в ръцете на г-н Путин.

Непокорните имперски решения на нашето минало са формирани от безмилостен и амбициозен елит, а днешното решение беше взето от малко мнозинство от британската общественост. Гледайки географското разположение, от което по-голямата част от избирателите са гласували за излизане от ЕС, можем ясно да видим, че това не са области, които генерират високи данъчни приходи. Може би по-скоро става дума патриотични гласове, отколкото икономически.

Интуицията ми подсказва, че това беше значителна грешка, много по-добре е да останеш "на борда" и да направляваш проблемния кораб на Европейския съюз, отколкото просто да го изоставиш.

Малко вероятно е европейската промяна да спре Великобритания, много по-вероятно е това да предизвика нова политическа ера. По-рано тази година Брюксел бе категоричен, че няма да се реформира според желанията на Дейвид Камерън. Въпреки това реформата, която ще бъде нужна, за да се запази Европейският съюз единен, ще бъде много по-драстична. Европейците днес видяха, че невероятната промяна е възможна, националистите и десните просто получиха по-висока трибуна.

Ако Brexit-а пречупи ЕС, то тогава други недоволни страни скоро ще се насочат към прегласуване на членството си. Великобритания няма да е последната, която ще напусне "купона" преди да спре да свири музиката. Във всеки случай предстоящите години могат да бъдат само по-трудни, по-несигурни и много вероятно – по-скъпи и за двете страни – британците и гражданите на Европейския съюз.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

Анонимен

преди 7 години

Кристоф Гейтър е един от многото англичани, решили да живеят и създават собствен бизнес в България. Той е директор на българска агенция за недвижими имоти Newestatebg. Пък аз си помислих че е КуфражистБараба с една думаА И ТУКА Е ЯСНО ЗА КВО СЕ Е ГОВОРИЛО ДОРИ БЕЗ ДА СЕ ПРОЧЕТЕ ЦЯЛАТА СТАТИЯ

31

Анонимен

преди 7 години

Слава на Владимир Путин!

30

@

преди 7 години

Другари, вместо да питате Кристоф Гейтър, питайте тази дето размахва факела на "озарените от светлината" какъв е план А за майката земя и геополитиката.

fallback