Дейвид Камерън. Снимка: Reuters

На България се пада херкулесовата задача да приключи преговорите за напускането на Великобритания на ЕС, след като вчера британците поискаха късане на Брюксел.

Британският премиер Дейвид Камерън обяви тази сутрин, че ще подаде оставка през септември и неговият наследник ще информира Брюксел през октомври, че Великобритания иска да напусне Съюза. Това е формално изискване за започване на преговорите, уреждащи условията за излизане.

Според европейското право преговорите за напускане ще продължат 2 години, което съвпада с българското председателство на ЕС от юли до декември 2018 г.

Ако ЕС не преподреди реда на председателствата, това ще означава, че български дипломати ще водят не само съветите, които ще уточняват условията за напускането, но и работните групи, които ще бъдат ангажирани с договарянето на техническите детайли как ще се случва това в най-решителния, заключителен техен етап.

Британският евродепутат от консерваторите на Камерън Ашли Фокс съобщи тази сутрин в Брюксел, че Лондон ще използва лятото за неформални разговори, които да подготвят официалната процедура, която никога не е прилагана досега.

Според Фокс, който агитираше за оставането на Великобритания в ЕС, имиграцията и свободата на движение, които са основополагащи европейски принципи, са били решаващата причина британците да гласуват за отделяне.

Саид Камал, съпартиец на Фокс, който пък агитираше за напускането, коментира, че резултатите са "силен сигнал към ЕС, че не може да се продължава по същия начин".

Евродепутутът, който оглавява групата на консерваторите в Европейския парламент, изрази надежда, че Brexit ще стресне онези, които си "заравят главата в пясъка, винейки популистите".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase