Снимка: архив, Булфото
fallback

Европейската комисия заплаши днес България със съд заради рестриктивното ѝ законодателство по отношение купуването на земеделска земя от чужденци.

Според Брюксел изискването сделките за земя да се извършват само от чуждестранни граждани, които пребивават дългосрочно в България, нарушава европейския принцип за свободно движение на капитали и ограничава инвестициите. Европейската комисия смята, че това ограничение е дискриминационно към гражданите на ЕС и настоява за облекчаване на условията за закупуване от лица с европейски паспорти.

Наказателната процедура срещу България стартира през март, когато Европейската комисия поиска обяснения от правителството. Дадената информация обаче е преценена като незадоволителна и затова днес Комисията предприема следваща стъпка, която отделя София само на два месеца от подаване на иск пред Европейския съд, който може да завърши с финансови глоби.

„Всякакви ограничения на залегналите в Договора основни свободи трябва да бъдат надлежно обосновани и да съответстват на принципите за недопускане на дискриминация и за пропорционалност. Макар че държавите членки имат право да определят свои собствени правила за насърчаване на развитието на селските райони, за запазване на земята за селскостопански цели и за избягване на спекулативен натиск върху цените на земята, това трябва да се извършва в границите, предвидени в правото на ЕС“, смятат от Еврокомисията.

Според тях отпадането на ограниченията ще позволи повече чуждестранни инвестиции да влизат в селските райони и така ще помогнат за по-бързото им развитие.

Подобни действия днес са предприети и към Унгария, Литва, Словакия и Латвия. Комисията е недоволна, че в Унгария купувачът на земята трябва лично да я обработва, а в Литва и Латвия, защото законодателството им предписва, че само фермери могат да купуват земя. Проблемът, регистриран в Словакия, е същият като в България – изискване за дългосрочно пребиваване в страната.

София води дълга битка с Брюксел да отложи изтеклото в началото на 2014 г. ембарго върху купуването на земя от чужденци. То беше отказано и мораториумът върху сделките със земеделска земя за чужденци падна. Впоследствие Народното събрание прие ограничения за тях, на които президентът наложи вето, което беше отхвърлено.

В момента българското законодателство изисква 5 години уседналост за физическите лица и за членовете на управителните органи на търговски дружества, регистрирани в ЕС. Забранено е имотните сделки да се извършват от фирми извън ЕС и от офшорни дружества. От началото на годината бе забранено и публичните дружества, чийто акции се търгуват в ЕС, да купуват земя.

Европейската комисия обяви още, че започна днес наказателна процедура срещу България и още 20 страни за неприлагане на новите изисквания за обществените поръчки, които улесняват достъпа на малки фирми в тях и увеличават процедурите за кандидатстване по електронен път. София има 2 месеца да приеме поправките и да рапортува пред Брюксел за това.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

80

Анонимен

преди 7 години

До Анонимен 99Никой не те кара насила да продаваш нищо!!! Предполагам, че живееш в града и си виждал нива и как се обработва тя само на картичка! Това, че българина е готов да продаде *** си за пари е съвсем друг проблем и въпрос! Ако имаш достатъчно пари с удоволствие би си купил имоти и земя в Германия, Швейцария или Австрия нали?

79

Brugi

преди 7 години

Bg ne e shengen - tova diskriminacia li e kam bg narod ili?!

78

Анонимен

преди 7 години

Това означава да си продадем земята и да буквално да не можем да се изхранваме. Ако го направят, това ще е най-голямото държавно престъпление.

fallback