Бойко Борисов. Снимка: архив, Булфото
fallback

България призова днес останалите страни от Източна Европа, които се обявиха против плана на Европейската комисия за разпределяне на бежанците, към по-голяма солидарност, като същевременно потвърди ангажимента си да приеме толкова бежанци, колкото се предвижда за страната според квотната система за разпределяне, предаде Франс прес.

В интервю за АФП премиерът Бойко Борисов подчерта, че солидарността не може да бъде еднопосочна за държавите, които като България разчитат на европейската солидарност в областта на структурните фондове.

"България е щастлива, когато се дават пари за развитието на най-бедните страни в ЕС, но в замяна, когато най-богатите страни имат проблем, защото миграционният поток се насочва към тях, ние също трябва да проявим солидарност и взаимопомощ", изтъкна министър-председателят.

Бежанската криза извади на бял свят разногласия между страните от Западна Европа, искащи квотно разпределение на търсещите убежище сред всички страни членки, и няколко държави от Централна Европа като Унгария, Словакия и Полша, които отхвърлят този механизъм, приет през есента на 2015 г., припомня агенцията.

България се отличава от тези бивши страни от комунистическия блок, като изтъква, че има волята да изпълни своята част от договора. Според квотната система България трябва да приеме 1200 мигранти.

"Дали са 1200 или даже 2000, ние поехме ангажимента да ги приемем", уверява премиерът Бойко Борисов, който прогнозира обаче една значителна трудност: бежанците искат да отидат в Австрия или други страни, те не искат да останат в България, най-бедната европейска страна, посочва АФП.

Във връзка с опасенията на България, че ще се превърне в голям транзитен маршрут за мигрантите, след като беше затворен маршрутът през Западните Балкани, премиерът ни заяви, че на този етап няма индикации за нарастване на миграционния натиск.

Бойко Борисов подчертава, че България охранява много добре границите на Шенгенската зона, макар да не е приета в нея, и изразява съжаление, че страната все още е вън от Шенген.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

153

Анонимен

преди 7 години

Като поемате ангажименти на гърба на народа, питахте ли този народ, дали е съгласен, питахте ли го и за членството в ЕС и Нато, ами не. Така, че всичко това, което вършите от , както уж сме член на ЕС е абсолютно незаконно, факт, и ще плащате с главите си, много скоро, продажници. Малко ви остава и ще усетите народната любов, ***. Няма да ви спаси ни Нато, ни Тато, ни Господ, вервайте ми.

152

българин

преди 7 години

Е,какъв е проблемът ако днес ги приемем,те утре пак ще избягат.Така или иначе тук работа и препитание няма нито за нас нито за тях.Ако имаше щеше да е добре и за нас и за тях.Но това е истината от България се чудят и българите накъде да избягат.За четвърт век са избягали над 2 милиона българи.На бас,че за 25 дни от 2000 бежанци ще останат 2-***!

151

Анонимен

преди 7 години

Тикво,безсемкова!Оценката за твоето и всички предишни правителства я дават така наречените "бежанци" - даже и те не искат да остават в Територията!Имате големия късмет да управлявате такава овча нация,та чак и последния африкански *** да се гнуси от това ваше "управление"!!!

fallback