Снимка: Reuters
fallback

Споразумението между Великобритания и останалите страни от ЕС, постигнато снощи след двудневни преговори в Брюксел, предоставя на Обединеното кралство право да въведе някои ограничения върху социалните помощи на мигрантите от другите страни членки.

То включва и промяна в съюзния договор, така че да оставя Великобритания извън тенденцията за все по-тясна интеграция с останалите от съюза, обобщава Би Би Си.

Oще по темата

Следват основните точки от споразумението:

- задействане на "аварийна спирачка" за социалните помощи за мигранти за срок от четири години, когато са налице "изключителни" равнища на миграция; Обединеното кралство ще може да използва "спирачката" за срок от седем години;
- детските надбавки, изплащани на мигрантите, чиито деца живеят в чужбина, вече ще се изплащат в обем, отговарящ на разходите за живот в родните им страни; тази мярка ще се прилага незабавно за всички новопристигнали, а от 2020 година - за всичките 34 хиляди настоящи претенденти за надбавки;
- въвеждане на промени в договорите за ЕС, които изрично да посочват, че изискването за стремеж към по-тесен от всякога съюз "не се отнася за Обединеното кралство"; това означава, че Великобритания "не може да бъде принуждавана към политическа интеграция";
- възможност за Обединеното кралство да задейства "спешна предпазна мярка" в защита на лондонското Сити, за да не бъдат британски фирми принудени да се прехвърлят в Европа и да се гарантира на британските предприятия, че няма да бъдат "дискриминирани" поради това, че са извън еврозоната.

Би Би Си отбелязва, че премиерът Дейвид Камерън е трябвало да направи някои отстъпки, за да се споразумее с останалите 27 страни от ЕС.

Първоначално той искаше да договори пълна забрана на практиката мигранти да изпращат детските надбавки в чужбина, но бе принуден да направи компромис с позицията на някои източноевропейски страни, които настояваха пребиваващите мигранти да продължат да получават детските надбавки в пълния им обем.

По въпроса за това колко дълго Обединеното кралство ще може да прилага четиригодишното ограничение върху социалните помощи за новопристигнали мигранти, Камерън трябваше да се откаже от идеята си това да трае 13 години и се съгласи на седем, съобщи Би Би Си.

Очаква се днес Дейвид Камерън да обяви датата на референдума за членството на Великобритания в ЕС.

Очакванията са допитването да е в началото на лятото, отбелязва Асошиейтед прес.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

62

бре ЕС

преди 8 години

Значи господа всички сме равни в ЕС.Да ама някои са по равни.Мамкаму,никога ,ама никога не е имало справедливост сред човечеството,независимо кога и при какъв социален строи се е живяло до ден днешен и никога в бъдещето няма да има такава.Това си е кодирано в животното ЧОВЕК и никога няма да се промени.Но наи големите хитречи от човешките същества са били и винаги ще бъдат ингилизите,които десетки години ограбваха половината свят и сега не могат да свикнат да дават колкото другите .

61

Анонимен

преди 8 години

"...да се гарантира на британските предприятия, че няма да бъдат "дискриминирани" поради това, че са извън еврозоната..."Естествено, че ще бъдат дискриминирани, те сега ли го осъзнават? Кой ще си играе на валутни суапове, преизчисления и една камара ненужни операции(със съответните такси), за да работи с тях, като има немски и френски компании със същото качество и количество за целите? Те се поставят в естествена дискирминационна позиция, после реват...

60

Muk

преди 8 години

Bez ofshorkite v uk Cameron e nula. Kakto i eu bez ofshorkite e nula. Borbata na Cameron e za gratis rejim na ofshorkite v eu. Danacite sa za bednite hora s zaplatite v eu. Za miliarderite ima svobodno dvijenie na kapitali, te nisto ne plastat...:-)

fallback