Снимка: архив, Ройтерс
fallback

Европейските лидери се спречкаха здраво днес заради проекта за изграждане на нов газопровод от Русия до Германия – "Северен поток" 2. Група страни, водени от Италия, се обявиха против него, докато Германия и Австрия го браниха. Впоследствие дискусията беше наречена "тежка и емоционална", но до окончателно решение не се стигна.

Точката влезе в дневния ред на срещата на върха в Брюксел в последния момент, след като Италия заплаши да блокира удължаването на санкциите срещу Русия, ако той не се разгледа. На страната на Рим са още поне 7 държави от Централна и Източна Европа – Полша, Унгария, Румъния, Словакия и трите балтийски държави, които подписаха писмо с искане Европейската комисия да го забрани. Те настояват ЕС да не дава пари за тръбата, тъй като тя ще остави без ресурс Украйна, която зависи от доставките и транзита на руска газ и ще увеличи зависимостта на ЕС от енергийните доставки от Русия.

Според италианския премиер Матео Ренци даването на политическа и финансова подкрепа за проекта от ЕС ще е в противоречие със санкциите, наложени от Съюза на Москва заради окупирането на Крим и войната в Украйна.

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че въпросът за строителството на "Северен поток" 2 е по-сложен от проблема с миграцията и призова ЕС добре да обмисли последствията от изграждането преди да му даде зелена светлина.

Макар да не подписа писмото на 7-те, България също се е включила в дебата. Председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск съобщи, че Италия и България са поискали обяснения защо "Южен поток" е бил блокиран като противоречащ на европейските правила, а Северен – не, макар и двата да транспортират руска газ към ЕС.

"Според мен Северен поток не допринася за диверсификацията на доставките и за намаляване на енергийната ни зависимост от Русия“, заяви Туск днес.

Той добави, че ЕС трябва да се пази от политизация на проблема, но не бива да отстъпва от законодателството си и от целите си да бъде по-енергийно независим.

"Ние трябва да избягваме политизиране, но няма да даваме награди на доминиращи посредници, нито ще наказваме някого, само защото има много газ", поясни Туск. Той подчерта, че "всяка нова инфраструктура в ЕС трябва да отговаря на изискванията на Европейския енергиен съюз, който е базиран на принципите за намаляване на енергийната зависимост и на диверсификацията на доставките.

По данни на Европейската комисия "Северен поток" 2 ще направи "Газпром" доминиращ доставчик на германския пазар, който ще осигурява 60% от притока на газ към страната. 80% от руските доставки за Европа ще се концентрират върху един маршрут, което противоречи на изискването на ЕС за диверсификация на трасетата.

Германският канцлер Ангела Меркел обаче коментира след срещата, че "Северен поток" е преди всичко бизнес предложение и че трябва да се изчака да приключат разговорите за издаването на разрешителните и лицензирането, за да започне изграждането му. "Ние искаме решение, при което Украйна няма да е изцяло изключена като транзитна държава", заяви германският канцлер, без да дава повече подробности.

Междувременно европейските лидери поръчаха на правните експерти на Европейската комисия да направят задълбочен правен анализ дали проектът отговаря на европейското право.

"Северен поток“ 2 ще има капацитет от 55 млрд. куб. метра газ и ще следва в 90% трасето на първата тръба от Русия до Германия. Газът ще се подава директно на германския пазар и от там ще се преразпределя към други европейски държави. Проектът предвижда "Газпром" да притежава 50% от акциите на дружеството, а останалите да са на компании от северна и западна Европа. Цената на газопровода е 9,9 млрд. евро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

83

Евролюб

преди 8 години

То, верно, че мина известно време и може някои да са забравили, ама чак пък всички. Путин отиде в Анкара и там каза Няма да има Южен поток. Путин го каза, не ЕК, ЕС, ЕД или ЕР

82

ЕРВИН РОМЕЛЛ

преди 8 години

БУГАРИШЕ, АКО ИСКАТЕ СИ ПРАВЕТЕ ПОТОЦИ, НО НЕ ЗАДЪЛЖАВАИТЕ СЪС ПАРИ Е.С. ДА ВИ ДАВА..ЕТО НАПРАВЕТЕ СИ ''СЛАВЯНСКИ ПОТОК'' - РОССИА, БУГАРИШЕ И СЕРВИА...ТРЪБАТА СТИГА ДО УНГАРИШЕ, И ТАМ СЕ ВКЛЮЧВА Е.С. !НО ПАРИ НЯМА ДА ВИДИТЕ.ЕТО НИКОИ НЕ ВИ СПИРА....ВИЕ ИСКАТЕ ОБАЧЕ ПАРИ..ИСКАТЕ САМО ПАРИ..ПАРИ ЩЕ ИМА ЗА ТРЪБА.ОТ УНГАРИЯ.

81

Анализ

преди 8 години

Това, което направи ЕК с България поповод газовите тръбопроводи е обикновен нео-фашизъм. Планът на Хитлер за Европа е същия- индустриализирана Германия и аграрна периферия. Че дори Хитлер няква индустийка ни даде, а тия - секстуризъм и алкохолен туризъм. Дори за земеделието квотите ни са най-малки и плащанията с пъти по-ниски от всяка друга страна-членка. Но такива ги разбисаха Кунева и Надежда Михайлова Нейнски.

fallback