Снимка: архив, БулФото
fallback

63% от българите смятат, че бежанският поток е опасност за страната ни. Данните са от национално представително изследване на "Алфа рисърч" за периода 5-7 септември., представено от социолога Боряна Димитрова на конференция "Кризата с бежанците: новите европейски политики".

Oще по темата

Държавата да се бори с трафикантите на хора искат 89% от запитаните, 82 на сто - да се усили оградата по границите, тоест има силна подкрепа за рестриктивни мерки, обобщи Димитрова, цитирана от БТА.

За пълно затваряне на границите настояват 11%. На противоположното мнение - да се приемат бежанци без ограничения, са 3,7 на сто.

Категорично не се подкрепя отделянето на допълнителни пари от държавния бюджет за бежанците. Изследването отчита в същото време голямо одобрение за социални мерки, за подобряване работата на социалните институции, за по-добри условия за бежанците - 75 на сто.

За съгласуване на нашата с европейската политика за бежанците се обявяват 44,5 на сто от анкетираните.

Хората с по-високо образование, средното поколение, са по-склонни да подкрепят общоевропейските решения. По-слабо образованите, най-възрастните, но и част от тийнейджърите са с изключително по-силно изразени негативни нагласи, отчита "Алфа рисърч".

Според резултатите от проучването, 63% поддържат квотите, 34 са против.

Ще се справим успешно с проблема смятат 17,1 на сто, ще се справим бавно - 43,3 на сто, няма да се справим, ще доведе до упадък на Европа отговарят 36,3%.

Настояващите за сепаративни решения са най-силни песимисти за справяне с кризата, коментира Боряна Димитрова.

Изследването регистрира ръст на страховете, радикализиране на общественото мнение, но в рамките на институционалните алтернативи, изключителна чувствителност към политическите изказвания и решения. Бежанците продължават да се възприемат като "маса", отбеляза още социологът.

Боряна Димитрова припомни изследване за 2012-2013 г. , според което бежанците са били по-скоро непознати, неразбрани, с негативен образ за българското обществено мнение.

Още тогава обаче е имало разграничение между бежанци и икономически емигранти. Основните страхове тогава по отношение на бежанците са били свързани с повишаване на престъпността, болести и зарази.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

62

Анонимен

преди 8 години

И откъде да са ни познати

61

Анонимен

преди 8 години

Oправията е само вън от ЕС, съд за правителството и депутатите ни в Брюксел и тези камилари и камиларки бой до границата ни, ако не искат да се махат!

60

оцеляваща

преди 8 години

НЕ МОГА ДА РАЗБЕРА...ПЪРВОТЕЗИ ХОРА НАХЛУВАТ НЕЗАКОННО И БЕЗ ДОКУМЕНТИ,Т.Е.ТЕ ТРЯБВА ДА СА В ЛАГЕРИ БЛИЗО ДО ГРАНИЦАТА С ОСИГУРЕН МИНИМУМ ОТ ХРАНА И СТРОГ РЕЖИМ.НЕ МОГА ДА РАЗБЕРА КОМЕНТАРА,ЧЕ БЕЛГИЯ БИЛА ДОСТАТЪЧНО БОГАТА И МОЖЕЛА ДА ГИ ПРИЕМИ-Е ЧЕ КАТО Е БОГАТА ДА ВЗЕМЕ ДА СИ РАЗДАВА БОГАТСТВОТО НА ЛЯВО И ДЯСНО...НА СУЛЮ И ПУЛЮ-ЩО ЗА АРОГАНТЕН КОМЕНТАР.АЗ НЕ СЪМ РАСИСТКА,НЕ СЪМ КРЪЩАВАНА,НО ТЕЗИ МЮСЮЛМАНИ НАВЛИЗАТ В ЕВРОПА ОРГАНИЗИРАНО И С ЦЕЛ-МЕРКЕЛ НЕЩО Е ПРЕВЪРТЯЛА....

fallback