Снимка: архив Reuters
fallback

Рязката смяна в настроенията на Ангела Меркел и възстановяването на граничния контрол на границата между Австрия и Германия дойде след напрегнат уикенд, през които Меркел се изправи пред натиск от държавата и местните власти, които в крайна сметка трябва да приютят и нахранят нарастващата вълна от бежанци.

Тяхното съобщение до Меркел – genug ( Достатъчно!)

В много случаи местните правителства се оказаха напълно неспособни да се справят с всички бежанци, смята изданието Politico. "Настроенията се сменят бързо", коментират от Християнския Демократичния съюз, партията на Меркел. На среща на представителите на формацията в понеделник те дадоха ясно да се разбере, че са претоварени от масите.

Бързата смяна на обстановката кара Меркел, известна с това, че обмисля дълго време решенията си, да смени тактиката. Физик по образование, тя обикновено преценява всеки един ъгъл на ситуацията – дали е Гърция, или Украйна – тя не бърза със стратегията.

А когато все пак е прибързвала с някои решения – като например решението на Германия да се откаже от ядрената енергетика след инцидента във Фукушима през 2011 година – се оказва, че са завършвали със съжаление. В случая обществото беше успокоено, но пък теглото се прехвърли на германската индустрия и цените на тока скочиха.

Объркване

Решението ѝ от миналият месец да гарантира на сирийските бежанци безопасност подпали дива надпревара да се достигне Германия. Решението ѝ беше хуманитарен акт, целящ да успокои драмата в Унгария, където бежанците са в лагери с ужасни условия.

А обратно в Германия – държавните и местни власти бяха напълно изненадани от решението на Меркел, а и на всичкото отгоре имаха твърде малко време за подготовка.

Извън контрол

Берлин обаче не предвиди масивният отговор, който последва. Щом стана ясно, че решението е отприщило поток, Меркел и други представители на властта се опитаха да ги спрат, подчертавайки че Дъблинската система все още е в сила. Но щом вълната пристигна в Мюнхен и други градове и бяха посрещнати от германци, които ги чакат с храна, дрехи, одеяла и отворени обятия, бързо стана ясно, че връщане няма.

За известно време изглеждаше, че цяла Германия е склонна да им подаде ръка. Приютите преливаха от храна и дрехи. Доброволците се стичаха към благотворителните организации. И германците си спечелиха уважение по целия свят, когато други държави обърнаха гръб на бежанците.

Въпреки че Меркел предупреди за многото препятствия, германската преса именува решението ѝ Септемврийска приказка. След месеци, в които тя беше порицавана заради твърдата ѝ позиция към гръцката криза, Меркел сега се оказа добросърдечният матриарх на континента.

И тогава реалността ги върна на Земята

Първите знаци, че настроенията се променят, дойдоха в петък, когато членове на баварското крило на партията на Меркел критикуваха политиката ѝ към бежанците. "Скоро ще бъдем в извънредна ситуация, която не можем да контролираме!", предупреди Хорст Зеехофер, министър-председател на Бавария.

В събота Ангела Меркел остана твърда и обяви, че не съжалява. В неделя обаче близо 20 000 бежанци пристигнаха на главната жп гара в Мюнхен. Власти, инфраструктура, доброволци – всички се оказаха неспособни.

Милиони мигранти

Местния бизнес също започна да недоволства от въздействието, което кризата би оказала на традиционния Октоберфест в Мюнхен, който започва следващата седмица. Баварските политици бяха напрегнати.

Бавария, сърцето на германския консерватизъм, не беше сама. Провинциите започнаха да се оплакват на правителството в Берлин, че не могат да се справят с притока. Според законодателството, тежестта за справяне с бежанците се пада именно на провинциите, но през уикенда тази система беше пред сриване. Редица провинции просто отказаха да приемат още бежанци от Бавария.

Под натиска от Зеехофер, Меркел се съгласи да възстанови граничния контрол. Стратегията трябваше да бъде представена като "сигнал към Европа", тактика, която да принуди другите страни също да приемат бежанци. Всъщност, представители на властта заявиха, че Германия чисто и просто не може да се справи с тази ситуация.

Без помощ

Германия се опитва да убеди останалите страни в ЕС също да приемат бежанци с променлив успех. На среща на върха в Брюксел беше взето решение 40 000 бежанци да бъдат преразпределени.

Но съпротивата срещу по-големи ангажименти остава силна. Много източни държави обвиняват Берлин в окуражаване на бежанците. Жан Клод Юнкер иска въвеждане на задължителни квоти. Те обаче обхващат едва 120 000 бежанци. А само Германия очаква почти един милион, което прави системата на квотите почти ненужна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

60

Анонимен

преди 8 години

Kolkoto obrasovani sa turzite kosovanzite albanzite tia prikaski na Merkel sa falschivi Jena kojato nitobedno dete ne e rasdala ot komuniska i popska daschtera trabvasche da i e jasno sa kakvo stava vapros i da e s PutinA ne s Obama koito e musulmanin polovin umen 4ovek e no si otiva svarschva mu nandata idva Baba klintan

59

анонимен

преди 8 години

международен съд за краварите меркел и квазимодото оланд те са гл виновници застраданията на човечеството заради петрола и търговията с оръжие ни подложихана този ужас пречат и на русия да се справи с ид защото не ги устройвавместо да си подадат оставките те са нагли продължават да творят простотии

58

seira

преди 8 години

"ДОБРЕ ДОШЛИ В САУДИТСКА ГЕРМАНИЯ!"

fallback