Алексис Ципрас и Жан-Клод Юнкер. Снимка: архив, Reuters
fallback

Оставката на гръцкият премиер Алексис Ципрас е била съгласувана и координирана с Европейската комисия. Това стана ясно от изявление на Брюксел, с което те признаха, че са били информирани в аванс за намеренията на лидера на СИРИЗА да предизвика предсрочни избори на 20 септември. Както и че той е получил одобрението на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за бърз вот.

„Оставката за нас не беше изненада. След интензивните телефонни разговори между президента Юнкер, премиера Ципрас и гръцкия президент Павлопулос ние я очаквахме“, заяви говорител на Европейската комисия.

Изявлението хвърли светлина и върху мистерията с туита на най-близкия съветник на Юнкер Мартин Селмайер, който няколко преди тв обръщението на Ципрас, с което той подаде оставка, обяви, че скоростни предсрочни избори ще разширят подкрепата за новата програма реформи срещу заеми.

Oще по темата

Според екипа на Юнкер с подписа си върху третата спасителна програма Ципрас е гарантирал, че в страната му има достатъчно обществена подкрепа за изпълнението ѝ, което се потвърждава и от положителния вот на повечето опозиционни партии.

„Независимо от резултатите от предсрочните избори реформите вече могат да бъдат изпълнени“, заяви говорител на Юнкер. Според говорителя дори Ципрас да не бъде преизбран, няма да има нужда от прегласуване на пакета и той ще се изпълнява, както е приет. Няма да има нужда и от ново одобрение за отпускането на финансови траншове, следващият от които се очаква през септември.

Комисията заяви, че проявите в социалните медии на топ съветника на Юнкер Мартин Селмайер изразяват позициите на председателя на Еврокомисията и на самата институцията.

Шефът на кабинета на Юнкер обяви в Тwitter, че бързи предсрочни избори могат да разширят подкрепата за спасителната програма, одобрена от еврозоната, часове преди гръцкия премиер да обяви решението си за оставка пред гръцкия парламент. Това предизвика недоумение и коментари за превишаване на правомощията от страна на Селмайер.

Германският еврократ и друг път е предизвиквал напрежение с изявите си в Тwitter. Той си навлече гнева на финансовия министър на Германия Волфганг Шойбле, изказвайки похвала за едно от предложенията за реформи на кабинета на Ципрас в пика на кризата, когато Шойбле настояваше Атина да излезе от еврозоната. По информация на медиите на партийна сбирка в Бундестага тогава Шойбле е заявил, че Селмайер превишава правомощията си. Тогава шефът му Юнкер го защити, заявявайки, че Европейската комисия под негово ръководство е политически орган.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер беше силно ангажиран с подготовката на спасителното споразумение с Гърция. Отношенията му с Алексис Ципрас преминаха през различни етапи, включително „телефонно мълчание“ след изненадващия референдум. Юнкер поднови разговорите с лидера на СИРИЗА след оставката на финансовия министър Янис Варуфакис и доведе третата програма заеми срещу реформи до одобрение както от Еврогрупата, така и от гръцкия парламент.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

22

муспи

преди 8 години

Станишефф нали е главен на европейската левица, да е казал една дума за Ципрас?! Толкова им е и левицата - всички са слуги на синедриона. Ами Ципрас като е социалист защо не национализира едрия капитал. По най обикновена сметка, аритметика, с него може да се поемат изплащанията и Гърция да продължи да съществува. Че тези пари да не са паднали от небето на богаташите, те са откраднати от народа, внесенои в западни банки и сега този народ да се разплаща.

21

Анонимен

преди 8 години

комунизъм не се яде

20

Stuttgart

преди 8 години

Ципрас видя че народа не иска драхми, а също не получи подкрепа от Путин. Остана му самоедна възможност, а именно да играе по свирката на Меркел и ЕС. Така ще се справи с трудното положение. Ако той не е коруптен и организира добре събирането на данъци, Гърция ще тръгне напред, като Испания.

fallback