Янис Варуфакис. Снимка: архив, Reuters

Високопоставени представители на партията СИРИЗА разработвали планове за връщане на Гърция към драхмата и за създаване на паралелна банкова система в страната, пишат електронното издание на германското сп. Шпигел" и в. "Билд" , цитирани от гръцкия в. "Етнос".

Материалът на "Шпигел" е озаглавен "Слухове за преврат в Гърция будят въпросителни сред опозицията", а "Билд" повдига въпроса "Какво е знаел премиерът Алексис Ципрас" за преврата с драхмата, за готвен арест на управителя на централната банка и за връщане на националната валута.

Още по темата

Позовавайки се на собствени разследвания, "Билд" твърди, че плановете за GRExit са били изготвени от Панайотис Лафазанис /бивш министър от фракцията Лява платформа в СИРИЗА/ и от поне още четирима влиятелни кадри на СИРИЗА през май 2014 г. в руския институт за стратегически изследвания. В продължение на месеци плановете са чакали готови в чекмеджето, разкрил според изданието бившият финансов министър Янис Варуфакис.

Тези планове обаче в крайна сметка не са били осъществени на дело. В нощта на 6 юли Кремъл оттеглил предложението си за помощ в размер на милиарди за Гърция.

Същата нощ Янис Варуфакис бил принуден да подаде оставка, малко по-късно от правителството е бил отстранен и енергийният министър Панайотис Лафазанис и Гърция остава в еврозоната засега, заключава в. "Билд".

От своя страна сп. "Шпигел" цитира публикация на гръцкия в. "Катимерини", в която се твърди, че Варуфакис е съобщил на група анализатори на 16 юли подробности за планирано връщане на Гърция към драхмата. През уикенда гръцкото издание и други гръцки медии споменали за план на високопоставени представители на СИРИЗА, целящ въвеждане на драхмата. Германското списание информира, че то още преди 11 дни било съобщило за подобен план за GRExit.

Изданието твърди, че тези планове предвиждали "арест на управителя на централната банка и връщане на Гърция към драхмата".

Слуховете за този план за излизане от еврото будят въпросителни сред опозицията, като трите опозиционни партии Нова демокрация, ПАСОК и Потами (Реката) искат отговори от правителството за този план Б, както и за паралелната банкова система, отбелязва "Шпигел".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase