Снимка: Архив Reuters
fallback

Приемането на Румъния и България в Европейския съюз постави под въпрос доверието в процеса на разширяване на Европейския съюз и както държавите членки, така и държавите кандидатки станаха недоволни от бавния ход на процеса на интеграция, казва Щефан Фюле, еврокомисар по разширяването, информира агенция Медиафакс.

Попитан в интервю за Юрактив Чехия, какво се е променило в сферата на процеса на разширяване в последните пет години, Щефан Фюле отговаря:

"Много неща. Както държавите-членки, така и държавите-кандидатки усещат умора заради бавния ход на процеса на разширяване. На първо място, последното разширяване с Румъния и България повдигна редица въпроси, свързани с доверието в целия процес. Защото за първи път ЕС реши да въведе специален механизъм за сътрудничество и контрол за държави-членки. Най-голямото предизвикателство бе възстановяване на изгубеното доверие в процеса на разширяване. Принудени сме да разширим и да затегнем стандартите. Страните-кандидатки трябва да докажат, че адаптираното законодателство е функциониращо."

Еврокомисарят по разширяването допълва, че преди да започне да работи за Европейската комисия, държавите-членки са имали на разположение само няколко инструмента за влияние или дори блокиране на разширяването. Сега имат над 100 възможности да направят това.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Анонимен

преди 9 години

Това " разширение" ми прилича като заграбване на територии с преврати и убийства !Нов вид колонии ...

15

Анонимен

преди 9 години

До 15 П.ПетровНасърчаване, насърчаване - като знам колко крадливи са ни политиците колко да е насърчаване?Трябва да се насърчава създаването на функционираща държава, работещи и независими съдебна система и медии, независима изпълнителна власт

14

митов

преди 9 години

Защо трябва да се сърдим на ЕС? Според мен нашата държава е длъжна сама да си защитава интересите в рамките на съюза , защото това е наше задължение - по точно ,задължение на политиците избрани от нас.Европейския съюз е една прекрасна идея ,която отдавна трябваше да се случи и за да има още по-добро бъдеще всякакви разногласия трябва да бъдат дискутирани ,за да се намери добро решение.Като пълноправен член трябва да приемем както задълженията ,така и привилегиите , но както казах вече това си е

fallback