Снимка: архив, Reuters
fallback

Европейският съюз често е бил непопулярен, дори и преди финансовата криза. Продължилият дълго спад в икономиката и досадните грешки на хората, определящи политиката в еврозоната, обаче предизвикаха политическа огнена стихия, пише Филип Лигрейн в коментарна статия за в. "Гардиън".

Подкрепата за ЕС спадна до най-ниското си равнище в цялата му история. Повечето европейци сега свързват блока със строги икономии, рецесия и германска доминация, организация, която им поставя ограничения какво могат да правят, вместо да им казва как да постигнат повече заедно.

Антиевропейските партии, които често са с ксенофобски профил, а членовете им са реакционни екстремисти, се очаква да се представят добре на изборите за Европейски парламент другата седмица. Европа спешно трябва да
смени курса, смята авторът.

Но докато критици като Найджъл Фараж и Марин льо Пен поначало не са прави, а предлаганите от тях решения - още по-лоши, ще е глупаво да отричаме, че през последните години бяха направени ужасни грешки, особено в еврозоната.

Както зная от първа ръка, тъй като съм работил лично с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, институциите на ЕС често не функционират нормално, доминирани са прекомерно от Германия и не са достатъчно демократични, пише Лигрейн.

Кризата подкопа доверието във възможностите и мотивите на водещите политици. Те не успяха да предотвратят кризата и се оказаха неспособни и да я разрешат. Спасиха банки и техните кредитори, но орязаха разходите за бедните ученици.

Накараха други да страдат, а самите те останаха невредими. Нищо чудно, че гласоподавателите са сърдити.
Шантажирани от заплахата, че ще бъдат накарани да излязат от еврозоната, данъкоплатците в Ирландия, Португалия и Испания бяха принудени под натиск да платят за грешките на чужди банки.

Необходими са повече инвестиции, заедно с реформи за повишаване на продуктивността (и следователно на заплатите).

Европейците трябва да имат повече думата по изцяло политическите решения, които ЕС взема - и правото да променят курса. За да спасим ЕС, трябва да го поправим, пише в заключение авторът на статията в "Гардиън".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

rumen221

преди 9 години

Тоталната война на САЩ срещу ЕСБившият американски държавен секретар Хенри Кисинджър в интервю по Си Ен Ен заяви.- През последните години Русия се стремеше да покаже прогресивността си, затова малко вероятно е разпалването на конфликт в Украйна да е влизало в плановете на Владимир ПутинА старият лисугер ЗНАЕ ВСИЧКО!!!След 25 май левите и демократични сили в Европа щи имат превес над либералите-американофили и ЕС ще се върне към целите си:- Икономика 1- Валута 1 САЩ ще духат супата, а Русия, май, ПАК ЩЕ СПАСИ Европа, ОТ ФАШИЗМА

50

Анонимен

преди 9 години

Не става ЕС да съществува, в среда в която едни се изживяват като нео-колонизатори и смятат източна европа за по-долен придатък, който им е само за да смучат и да дават когато и колкоте те, онези, богатите решат. Това е все едно да искате да сте едно семейство и като седнете на масата, да вземете месото от яденето и да оставите на другите членове на семейството да нагъват сух 'леб. Ай да видим колко ще ви издъжи жена ви/мъжа ви при такова отношение...

49

Анонимен

преди 9 години

Нещата са СУПЕР ПРОСТИ, но неизгодни за някои алчни банкерчета и корпоративни лапачи. ЕС може да просъществува САМО, ако е като една държава, т.е. ВСЕКИ, да работи и живее където иска, да е съден по едни и същи закони, да има един и същ административен апарат, управление и закони за всички. Т.Е. ЕС може да съществува само ако е една държава за всички, а не едни да лапат, други да реват и двойни стандарти на всеки ъгъл. Това за да стане, ЕС трябва да спре да се дупи САЩ и ФЕД.

fallback