Снимка: Reuters

Почти 60 процента от румънските и българските имигранти, които са живеели във Великобритания миналата година, са се обявили за самонаети, което им позволява да получат пълен достъп до социалната система на страната, се посочва в нов доклад, цитиран от в. "Дейли телеграф".

Центърът за наблюдение на миграцията към Оксфордския университет уточни, че според неговия анализ 59,1% от работниците от двете страни са заявили, че са със свободни професии спрямо 14 на сто от местното британско население.

Цифрата е доста по-висока от 15-те процента самонаети от другите осем бивши комунистически страни, които се присъединиха към ЕС през 2004 година, коментира изданието, цитирано от БТА.

Без значение каква е мотивацията, този статут осигурява достъп до социалната система, се посочва в доклада.

Делът от близо 60 на сто се равнява на 69 000 румънски и български работници, се отбелязва още в доклада, въпреки че изчисленията са направени преди да бъдат оповестени данните по-рано тази седмица, според които броят на имигрантите от двете страни се е повишил още.

Декларацията за самонаети позволява на гражданите на двете страни да заобиколят строгите правила, които ги ограничават главно до определени нискоквалифицирани работни места.

"Дали ще го наречете или не социален туризъм, няма съмнение, че достъпът до социалното подпомагане, което се полага на самонаетите е много силен финансов мотив да се дойде във Великобритания, особено за хората със семейства", заяви сър Андрю Грийн от организацията Мигрейшън Уоч, който настоява за по-строги имиграционни закони.

По думите му съпрузите с две деца, които декларират само минимална заплата, ще получават още 350 британски лири седмично върху заплатата си.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase