Снимка: архив, Reuters
fallback

Европейската комисия препоръчва на държавите, през които ще премине газопроводът "Южен поток", сред които е и България, да предоговорят споразуменията си с Русия, като в противен случай са заплашени от наказателни процедури. Това съобщи на пресконференция Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, предаде БТА.

Холцнер отбеляза, че ЕК е запозната със съдържанието на споразуменията и засега те не отговарят на изискванията на законодателството на ЕС за свободен достъп до преносната мрежа.

Комисията предлага предоговарянето да бъде извършено на двустранна основа, но е в готовност да окаже необходимото съдействие, ако получи подобна молба.

Всеки подобен проект трябва да съответства на европейското законодателство, заяви говорителят. Прегледахме междуправителствените споразумения с Русия и установихме, че основни принципи на енергийното законодателство на ЕС не са отразени в текстовете, допълни тя.

Oще по темата
ЕК няма да прекрати изграждането на газопровода, за нас най-важен е моментът, в който съоръжението ще заработи. За нас е важно тогава да има възможност дадено дружество да може да поиска достъп до газопровода, за да пренесе дадено количество гориво за даден срок. Тогава ще бъде преценено съответствието със законодателството на ЕС. Ако има несъответствие, ще трябва да открием наказателни процедури, поясни Холцнер.

Ако Москва откаже да предоговаря, ще посъветваме държавите, подписали споразумението, да не го прилагат, след като е в противоречие със законодателството на ЕС. Ако не направят това, срещу тях може да бъдат предприети наказателни процедури, допълни говорителят.

Холцнер отбеляза, че ЕК е изразила тревогите си на среща с представители на държавите по проекта. Комисията е поела ангажимента да съобщи на Москва, че има необходимост от предоговаряне - писмо с подобно съдържание е било изпратено преди два дни до руския енергиен министър.

Очакваме държавите да поискат предоговаряне. Вярваме, че най-доброто за всички участници е да има правна сигурност, че проектът съответства на законодателството на ЕС. Подобни проекти имат нуждата от банково финансиране, а при липса на правна сигурност банките могат да откажат кредити или да изискат допълнителни гаранции за предоставянето на средства, уточни Холцнер.

Според нас сигурността на енергийните доставки и конкуренцията в ЕС се постигат най-добре, когато не само едно дружество доставя, пренася и продава горивото. В този случай основно Газпром управлява тръбопровода, а това е в разрез със законодателството на ЕС за новите съоръжения, заяви говорителят.

Настояваме газопроводите да бъдат свободно достъпни и за други дружества. Засега се предвижда "Южен поток" да бъде съоръжение за руски газ. В допълнение европейските правила предвиждат независим орган да контролира въпроса с таксите за достъп до газопровода, а в този случай отново се предвижда посоченото руско дружество да извършва тази дейност, допълни Холцнер.

Попитана каква е разликата с вече изградения "Северен поток", Холцнер уточни, че за този проект от комисията е било поискано и получено изключение от правилата.

Припомняме, че на 31 октомври беше направена първата заварка на тръбопровода на територията на България край монтанското село Расово. Тогава у нас беше шефът на „Газпром” Алексей Милер, с когото българското правителство до последно преговаряше по условията.

Тогава Русия се съгласи да допусне достъп и на трета страна до газопровода след настояване от българска страна. Така на практика Москва допуска по „Южен поток” да не тече само руски природен газ, а и синьо гориво на неговите конкуренти - други доставчици от Европа и Азия. Енергийният министър Драгомир Стойнев заяви тогава, че ако България не беше изтъргувала такова условия на финалните преговори, Европейската комисия след две години можеше да започне наказателна процедура и да ни наложи огромни глоби с мотив, че ограничаваме и пречим на европейските свободни енергийни доставки.

От друга страна обаче, договор за строителството на газопровода все още не е подписан. България и Русия подписаха окончателното инвестиционно решение за „Южен поток“ в София в средата на ноември 2012 г.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

102

ДО 100

преди 10 години

Щом спомена за демокрацията ще ти кажа какво казал ходжата когато го попитали що е това демокрация. Демокрацията казал ходжата е --като се кача аз на минарето и ви напикая от горе то вие можете да направите същото от долу Направи си извода кое на минарето и кои са долу.

101

lewskar

преди 10 години

EС е напълно безочлива смес от нагли Англичани,роботизирани Германци,облъчени Шведи,рахитични Холандци и Педофили Белгийци,а забравих мазните Франсета.Хората от нашият сой Испанци Италианци Гърци Португалци всичките са фалирали,знаете ли защо ,защотото неотговарят на нито едно от горе описаните прилагателни.Браво на Виктор Орбан той го каза на Европа най-добре"докато сме за вас втора класа ,ще правим каквото си искаме",а Унгария е доста по-богата и производителна страна от нас

100

lewskar

преди 10 години

Ето как цивилизована Европа помага на Диваците ,свободен достъп,абсурд?Значи аз строя къща с мои пари ,строя гараж с мои пари а накрая раздавам ключове на съседите за свободен достъп?!Много просто вие стройте ,мъчете се а накрая и ние да намажем иначе санкции,санкции ли?Ей на ви сега Европа ,Европа е за Богатите членки и местните велможи в бедните членки,като Кунева-Пръмова,Б.Б.,Цв.Цв,Серго,Лютви дето се нави,Лостов,и много други знайни и незнайни защитници на ЕВРОПА.

fallback