Снимка: Булфото
fallback

5 години и 7 доклада по-късно Европейската комисия заяви за пореден път, че напредък за борбата срещу престъпността и корупция има, но че той не е достатъчен.

Представяйки днес изводите си за реформите в полицията и съдебната власт и борбата с корупцията у нас, европейската комисия констатира, че "през последните 6 месеца известен напредък е постигнат, но механизмът за наблюдение и контрол още е нужен. Повечето необходими закони са приети, но онова, което го няма, особено в България, е, че законите за организираната престъпност и корупцията, както и осъдителните присъди по значими дела не се прилагат в достатъчна степен".

Европейската комисия подмина въпроса за Шенген, като заяви чрез говорителя на вътрешния си комисар Сесилия Малмстьом, че той е от компетенциите на страните членки.

Както е известно, поне три държави членки настояха да прочетат аникорупционните доклади, преди да вземат решение да пуснат ли България и Румъния в Шенгенското пространство.

"Не виждаме политическа връзка между този механизъм и оценката за Шенген. Техническите условия са изпълнени и двете страни трябва да получат ясна перспектива. Членството в Шенген обаче е въпрос и на доверие и за неговото постигане трябва да се положат допълнителни усилия", заяви говорителят на комисаря.

За България, която се наблюдава специално за корупцията по границите, в разгласения днес доклад се прави преглед на направеното: приета стратегия за борба с корупцията и организираната престъпност, отваряне на областни антикорупционни съвети и включване на митническата и приходната агенция в информационните регистри за контрол върху данъчните измами, съвместни проверки по границите и др.

Липсва обаче каквато и да е политическа оценка дали това е достатъчно, за да успокои страховете на Европа, че митничарите и граничарите ни няма да пазят добре шенгенските граници. Оставяйки по този начин свободата на съмняващите се правителства да тълкуват напредъка, както пожелаят – като достатъчен или пък като незадоволителен.

Като цяло седмият доклад за България открива повече проблеми в съдебната власт и повече успехи в полицията. Според Еврокомисията политическа воля за реформа в съдебната власт има.

"Силният устрем за реформи, забелязан още миналото лято, не е секнал. Увеличени са повдигнатите обвинения по случаи на корупция по върховете и срещу организираната престъпност. Малко от тях са приключили, качеството на събраните доказателства остава под въпрос, магистратите не са достатъчно инициативни и отговорни към професионалната си работа.

Цялостният резултат в борбата с организираната престъпност значително трябва да се подобри. Ръководството на съдебната система все още трябва да покаже реален ангажимент за провеждането на съдебната реформа", се казва в доклада на Брюксел.

Сериозни проблеми се цитират с обществените поръчки, измамите с обществени средства и разкриването и преследването на случаи на конфликт на интереси.

Европейската комисия потвърди намерението си да направи равносметка на механизма след 12 месеца. Според говорителя й това може да означава както че той може да бъде прекратен, така и че ще бъде продължен, или пък да бъде оставен само за една от двете наблюдавани страни – България или за Румъния.

Оценката на Букурещ това лято като цяло е по-позитивна от българската, като напредък се отбелязва навсякъде, с изключение на приключването на делата срещу високопоставени политици, които се точат вече пета година и сроковете им на давност вече изтичат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

80

lele

преди 12 години

и след тях пак същото!!!.. 5 поколения трябва да се сменят, за да имат нов чип и нещата ще тръгнат

79

Лилияна Андреева

преди 12 години

Съветският съюз ни искаше присъди и то смъртни! Сега и Европейският съюз ни иска присъди???...Това прилича на тайната религиозна доктрина на Великата инквизиция. Май няма нищо ново под слънцето, на източния фронт и на запад от берлинската стена!!!...

78

kitaec__

преди 12 години

До БългаринСамо,че,нито Герб,нито Боко тиквата управляват държавата ни в момента.Истинския премиер,макар и от 20 години в сянка е Валентин Златев.Той мачка като фелтфебел боко тиквата,а даже по най нагъл начин се гавреше и с министрите му.Този същия се разпорежда с цялата държава като негова собственост,той е ръката на руската мафия у нас.валентин Златев е в испълнителното бюрона БСП,и не случайно,комунистическия милиционер сборисов,назначава само *** на всички важни постове в държавата

fallback