Снимка: Getty Images/Guliver Photos
fallback

Регистрирането на семена, получени чрез генно модифициране, ще стане по-лесно в ЕС, когато влезе в сила регламентът за отглеждането на ГМО, гласуван днес на първо четене от Европейския парламент.

С новите правила решенията вече няма да се взимат на европейско ниво, а от правителствата на страните членки.

Поради липсата на консенсус по темата досега страните членки не са одобрили нито едно разрешение за ГМО. Според досегашната процедура при липса на съгласие от всички държави Еврокомисията допуска ГМО, ако няма сериозни научни възражения.

По тази сложна процедура Европейската комисия беше много предпазлива заради чувствителността на темата и от 2003 г. досега е одобрила само един вид царевица – MON 810 Bt, и един един сорт картофи – "Амфлора". Те се използват за храна за животни.

Когато решението стане национално обаче, правителствата ще станат по-уязвими за натиска на големите производители, предупредиха депутати по време на обсъжданията в Страсбург.

В момента производството на ГМО е разрешено само в 8 държави: Румъния, Чехия, Словакия, Полша, Португалия, Испания, Швеция и Германия. Франция и Германия изрично забраниха ГМО царевицата. България също в момента не допуска сеене на ГМО.

Като улесни навлизането на ГМО, новата регулация ще оскъпи традиционното и органичното земеделие, не само защото модифицираните сортове изискват по-малко грижи, но и защото ще стане трудно опазването на чистите площи.

Фермерите ще трябва да харчат повече, за да изграждат чисти от ГМО зони. Проблем ще бъдат особено районите по границата между държави, допускащи и забраняващи ГМО.

Според защитниците на новата регулация обаче държавите, които искат да забранят генномодифицираните храни, ще имат повече възможности да го направят. Ако досега те трябваше да се позовават на "предпазна клауза", която беше често атакувана от компаниите производители пред съда, сега ще могат да се позовават на етични, морални, здравословни, екологични и др. причини да отказват допускането им до своята територия.

Друг аргумент на защитниците на новите правила е, че се поставя праг на ГМО от 0,9% в храните за хората – като месо, мляко и млечни продукти, над който ще бъде задължително то да бъде отбелязано върху етикета. В момента такъв лимит няма.

"Генното инженерство е факт от неолита, когато хората са започнали да опитомяват семена, а днес вече са създадени животни, чиято лактация е толкова голяма, че те не могат да оцелеят без човешката намеса", заяви евродепутатът от ЕНП Даниел Ханан.

Европейците като цяло не гледат с добро око на ГМО – 61 процента се страхуват от такива храни, а 21 на сто вярват, че те са безопасни. Всъщност дългосрочни научни резултати по темата няма и не е достатъчно ясно какъв е ефектът от ГМО върху човешкото здраве.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

167

идеи

преди 12 години

Евродепутатът от ЕНП Даниел Ханан е некомпетентен(меко написано)или добре платен.

166

Анонимен

преди 12 години

Сбърках линка със снимките,ето гоmorgellons.org/

165

До 170

преди 12 години

Радвам се,че си погледнал в тъпата Уикипедия,но не е това,което някой е написал там.Morgellons е с различни разновидности.След химично лабораторно изследване на свои пациенти,лекар установява,че химичния състав е от растителен и друг произход.Ето как изглеждаmorgellons.org/Да ти прилича на алергии или краста?И от краста не се умира,за разлика от Morgellons.Първия случай е дете от 2002г.,но не се обръща внимание.Специалистите за първи път виждат подобна болест.Радвам се,че си погледнал в тъпата Уикипедия,но не е това,което някой е написал там.Morgellons е с различни разновидности.След химично лабораторно изследванене на свои пациенти,лекар установява,че химичния състав е от растителен и друг произход.Ето как изглеждаmorgellons.org/Да ти прилича на алергии или краста?И от краста не се умира,за разлика от Morgellons.Първия случай е дете от 2002г.,но не се обръща внимание.Специалистите за първи път виждат подобна болест.youtube/watch?v=3UMseV-7dGs

fallback