Снимка: Булфото

С 33 гласа "за" и само трима против Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент одобри доклад, който се обявява за незабавно приемане на България и Румъния в Шенген.

Той ще се гласува на пленарната сесия на парламента през юни, за да може да бъде разгледан от вътрешните министри на общността, които се събират в средата на същия месец в Брюксел.

Все още не е ясно дали темата ще бъде включена в дневния ред на заседанието, но докладчикът на парламента, португалският депутат Карлуш Коельо се обяви за бързо приемане на позицията на Европейския парламент. Мнението на парламента има само  консултативна стойност, но е задължително.

Последната дума е на правителствата на шенгенските държави, които трябва да одобрят приемането на България и Румъния с единодушие.

Вотът в парламентарната комисия беше очаквано положителен, но не означава непременно безпроблемно приемане от пленарната зала.

Още по темата

Гласуването в комисията в понеделник показа, че поправката, внесена от трима датски депутати, в която се изразява загриженост от нивото на корупцията в България и Румъния, има повече привърженици. 13 депутати я подкрепиха, а 22-ма гласуваха “против” въпреки призива на докладчика Коельо да се гласува с "не", тъй като подобни изисквания не са сред условията за влизане в Шенген.

"Аз се противопоставям на система, основана на "двойни стандарти", която е много строга към държавите кандидатки и много снизходителна към тези, които вече са в шенгенското пространство. Правилата трябва да са еднакви за всички", заяви Коельо.

Останалите предложения за неопределено отлагане на българския прием в Шенген бяха отхвърлени категорично от правната комисия и не бяха включени в окончателния текст.

"В моя доклад оценката, която правя е, че двете страни са готови да влязат незабавно. Разбирам опасенията на моите колеги и ги споделям, но тук не им е мястото", каза Коельо.

Следващата стъпка от парламентарната процедура предвижда гласуване в пленарна зала. Правилата на парламента позволяват внасянето на нови поправки, включително и преди самото гласуване.

Засега според докладчика в парламента има повече привърженици на разширяването на Шенген отколкото противници. Според унгарския премиер Виктор Орбан, чиято страна в момента председателства ЕС, обаче процесът е блокиран политически от няколко страни. Орбан не се ангажира с дата кога може да бъде взето решение на ниво страни членки.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase