Снимка: архив, Reuters

Малко преди стрелбата в Ел Пасо, Тексас на платформата 8chan се появява послание на лице, което се идентифицира с нападателя. В текста от четири страници той насърчава своите "братя" да разпространяват надлъж и шир това съдържание, пише "Ню Йорк таймс".

Според вестника платформата за споделяне на съобщения 8chan се е превърнала през последните месеци в надежден източник за войнствените екстремисти.

Поне две от трите масови убийства праз тази година - в джамията в Крайстчърч, Нова Зеландия и в синагогата в Поуей, Калифорния, бяха обявени предварително на този уебсайт със съпътстващи расистки призиви.

Платформата, замислена като утопия в свободата на печата, вече е мегафон за масовите стрелци-убийци и място за вербуване на войнствени бели националисти, констатира нюйоркското издание.

Още по темата

Вчера критици характеризираха уебсайта като живителна среда за насилието и настояваха доставчиците да го закрият. Един от тези провайдъри - фирмата за киберсигурност "Cloudflare" - каза, че от снощи е престанала да сътрудничи с 8chan. Основателят на платформата, който от миналата година е спрял контактите си със сегашния собственик, прикани тя да бъде затворена, преди да доведе до ново насилие. Но от компанията "Tucows", която контролира домейна на регистрацията на 8chan, казаха, че засега нямат намерение да спрат услугата, а само обсъждат въпроса, съобщи "Ню Йорк таймс“, цитиран от БТА.

След кръвопролитията в Крайстчърч и Ел Пасо е необходима откровена дискусия - без евфемизми и увъртания - за фашизма и за това как той действа, заявява коментатор на лондонския "Гардиън". В посланието си нападателят от търговския център "Уолмарт" в Тексас е подчертал, че "подкрепя стрелеца от Крайстчърч и неговия манифест", пише "Гардиън".

Авторът на статията се пита какво би подтикнало някого да имитира клането от Крайстчърч, извършено от самоопределил се като фашист, избил хладнокръвно 51 души. И посочва, че отговорът на този въпрос трябва да се търси в историческата еволюция на фашизма през 21-ия век. Според него сегашната война срещу терора е "нормализирала" антиислямската реторика, следвайки приблизително традициите на антисемитизма.

Все пак в англоезичния свят носителите на новия тип расизъм не са назовавани фашисти, а десни популисти. Новото поколение политици, партии и медийни представители, отстояващи открито ксенофобията и ислямофобията, продължава вестникът, в повечето случаи се въздържат от културата на насилие, присъща на фашистите. Те осъждат "елита", който подкрепя миграцията, но не призовават към изтребване на този елит, нито за създаване на военизирани формации за физически атаки срещу "предателите".

"Гардиън" констатира, че днес фашизмът се разраства по-скоро онлайн, отколкото в реалния свят. На платформи като "4chan" (а по-късно и на 8chan) неонацисти и бели супремасисти намират публика. Тази "трол култура онлайн" позволяла възхвалите за Хитлер, газовите камери и ескадроните на смъртта да циркулират масово под формата на груб хумор, пише вестникът и подчертава, че избирането на Доналд Тръмп е накарало някои фашисти да преминат от онлайн пропаганда към действия в реалния свят.

Германският "Хановерише алгемайне", цитиран от ДПА, също заявява, че двете масови убийства в САЩ в рамките на 24 часа до голяма степен се дължат на поведението на Тръмп. В редакционна статия вестникът посочва, че атаките на Тръмп срещу цветнокожите неамериканци в Конгреса и неговите "дехуманизиращи" квалификации за черните и латиносите "насърчават белите супремасисти". Според изданието Тръмп не е само пропагандатор на супремасистите, а е най-могъщият сред тях.

Друг германски вестник - "Велт" - привлича вниманието към "очевидния факт", че в САЩ отдавна е налице "отровен" политически климат. "Вътрешният тероризъм придобива все по-ясни очертания и бива прокарван от от расистка идеология. Даже президентът на Съединените щати допринася за климата на страх и маргинализация", заключава изданието, цитирано от ДПА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase