Снимка: "Монитор"

По четвърт милион на месец инкасират домовите крадци. При това от удари само в София. Това показва статистиката на МВР за извършените обири за последната години. Според цифрите само на месец в столицата се разбиват над 200 жилища, като открадната техника, злато и пари са на обща стойност за над 250 000 лева.

В страната пък кражбите, в които влизат и тези от магазините, са по 100 на ден или общо над 3194 за месец. Тенденцията е почти целогодишна, като в летните месеци, когато хората са в отпуска и не са си вкъщи, броят на битовите кражби в столицата се повишава, пише "Монитор".

Повечето задигнати вещи се продават по интернет няколко месеца след удара. Други пък се озовават в заложните къщи в кварталите "Христо Ботев“ и "Филиповци“. Оказионите там рядко имат лиценз и в повечето случаи търговията се върти директно от домовете на съдържателите им.

Там се съхраняват и крадените вещи. Полицията обаче рядко успява да ги открие, тъй като малко хора описват надлежно серийните номера на телевизорите, телефоните и лаптопите си.

Други дори не пазят документите на покупките, което връзва ръцете на разследващите. Парите и златото пък почти никога не се намират. В огромна част от случаите те отиват право към обектите на финансови компании, които се занимават с изкупуване на злато.

За да намалят битовата престъпност от МВР са предприели редица мерки, едната от които е постоянно наблюдение на рисковия контингент. В него спадат всички престъпници по райони, които имат регистрации за кражби, както и такива, за които има оперативна информация, че влизат по жилищата.

"Можем да ги арестуваме по всяко време, но след 24 часа ще трябва да ги пуснем, защото нямаме доказателства. За това ги следим, докато не предприемат удар. Тогава ги задържаме на местопрестъплението и измъкването им с адвокатски хватки по време на делото срещу тях е невъзможно“, обясниха пред „Монитор“ от отдел „Кражби“ към националната полиция.

Мерките за следенето са разписани и в стратегията на МВР за превенция на престъпността. Друг похват, който до края на годината ще се използва активно, е назначаването на нови служители, които да следят основно за кражби. Според плановете на вътрешното ведомство броят им ще е 3000. Много от тях обаче ще бъдат разпределени към по-малките населени места, въпреки че статистически там стават по-малко обири отколкото в големите градове.

Въпреки това набезите за населението там са сериозен бич, заради което от вътрешното ведомство ще съсредоточат основно усилията си там. Това обаче не означава, че и по-големите градове ще бъдат подминати. Планира се новоназначените служители да бъдат пускани в постоянни обходи из кварталите.

Вече работещите в системата пък ще бъдат обучавани как да противодействат по-добре на домовите крадци.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase