Снимка: БТА
fallback

Във връзка с акцията от МВР е обявено издирването на Георги Христов Георгиев, който по данни на полицията е източил над 1 200 000 евро.

По думите на заместник-директора на ОД на МВР - Пловдив Георги Георгиев възможно е това лице да продължава да извършва финансови операции, свързани с изпиране на пари.

Главният прокурор е поискал разкриване на банкова тайна на установените до момента лица и търговски дружества, участващи с схемата. Блокирани са сметките на дружествата, които са учредени в поредните дни и са с уставен капитал с по 2 и 5 лева. Уведомени са дипломатическите представителства на засегнатите държави.

По последни данни новосъздадените дружества, чрез които са теглят сумите са 20, а засегнатите от измамата чужди фирми са 10. Извършени са над 20 претърсвания на жилища, офиси и МПС, следствие на което са намерени фирмени и банкови документи, след които има заявки за теглене на големи суми пари и готови декларации от БНБ за целта.

В рамките на разследването ще се провери дали в схемата има намесени и банкери.

Oще по темата

Схемата е следната: от имейл, идентичен с този на ръководни служители на търговските дружества, са били изпращани нареждания до служители на съответните чуждестранни фирми да платят сумите на българските търговци, обясни наблюдаващият прокурор от ОП Данаила Станкова пред БТА.

Като основание било посочвано "търговски взаимоотношения", за удостоверяване на които били прилагани неистински договори между чуждестранните и българските дружества. По този начин доверените служители на чуждите дружества са били въведени в заблуждение, които от своя страна нареждали преводите да бъдат изпълнени.

Сумите са теглени от собствениците на новосъздадените фирми с мотива, че това е заем от техни партньори, които предавали парите на двама души, заемащи "второ ниво" в йерархията им.

Акцията е започната на 30 декември 2015 г. и продължава и в момента, като по случая са задържани 14 лица, на 9 от тях са повдигнати обвинения, трима са с постоянна мярка "задържане под стража", а останалите с прокурорска заповед за 72 часа.

По думите на прокурора разследва се "тежко умишлено престъпление против финансовата система - изпиране на пари в особено големи размери, представляващо особено тежък случай".

Румен Попов уточни, че от финансовото разузнаване е подадена информация на ДАНС, че на учредено на 10 декември 2015 г. търговско дружество с капитал от 2 лева са преведени 486 000 евро от френска фирма.

До края на годината са били задържани двама души, единият от които е заявил в банка, че ще тегли в брой 500 000 евро.

От доказателствата по делото е установено, че в страната ни е действала мащабна схема за изпиране на пари, като от клонове на различни банки са били изтеглени в брой суми в особено големи размери - общо над 2 милиона евро.

Тези суми са били преведени от чужбина по сметки на български търговски дружества, в повечето случаи регистрирани броени дни преди транзакциите. Като основание за извършване на преводите са посочвани несъществуващи договорни отношения между българските търговци и търговски дружества от европейски държави, коментира Румен Попов.

В тази връзка в шест държави, успоредно с това у нас и при непрекъснато сътрудничество, тече разследване за банкови измами.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

дявола

преди 5 години

Този Жоро Жабата сега се намира в дома на сестра си в Варна,и много често е в Пловдив.Моля яко някой знае телефон да сигнализирам за местонахождението му имам и негов телефон даже :)

16

образован

преди 8 години

Това си е чисто и просто финансова измама, а не пране на пари.

15

Мурджо

преди 8 години

ЯЯЯЯ , тва е Жоро Жабата от Кючука . Наркоман , крадец , бивш пандизчия . Последно чух и че се е пр........ал. Ако му се сложи малко вълна на главата , се продава за овца . Много е простичък и добродушен . Жабаааа , предай се бе будала !!!!!

fallback