Строителната площадка на АЕЦ "Белене". Снимка: Булфото
fallback

Прокуратурата не е открила данни за извършено престъпление при една проверка в АЕЦ „Белене“, стана ясно на брифинг на говорителя на главния прокурор Стелиана Кожухарова.

Проверката е била във връзка с постановление на Министерския съвет от 27 октомври 2008 година, с което са отпуснати 300 милиона лева за купуване на акции, каза Кожухарова.

С конкретното постановление се цели увеличаването на капитала на Българския енергиен холдинг с 300 млн. лв., за да бъде изградена нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Белене“.

В случая държавното обвинение е установило, че средствата са изразходвани за това, за което са отпуснати, и така проверката не е прераснала в разследване.

Говорителят на главния прокурор специално подчерта, че отказът да се разследва конкретния случай не означава, че прокуратурата не е открила нередности в целия проект за атомната централа.

Към момента прокуратурата е образувала общо 9 проверки и досъдебни производства по различни проекти в областта на енергетиката, каза още Стелиана Кожухарова.

Тя уточни, че предварителните проверки са 4, а досъдебните производства са 5.

От специалния брифинг на прокуратурата не стана ясно какви точно нарушения разследва държавното обвинение, нито кои са проверяваните лица. Мотивът бе, че работата по тези случаи все още не била приключила.

„Основното послание, което искаме да отправим, е, че прокуратурата работи с целия си потенциал по сигналите, които получава“, каза Стелиана Кожухарова.

Тя уточни, че се водят 2 досъдебни производства във връзка с нередности в АЕЦ „Белене“, но отказа да уточни за какво са те.

Oще по темата

Друго разследване е свързано с проекта за хидровъзел „Цанков камък“. Кожухарова нито потвърди, нито отрече дали в случая се разследва консултантският договор на лидера на ДПС Ахмед Доган на стойност 1,5 млн. лв. Отказа да уточни и откога е проверката по проекта.

В прокуратурата е образувано и досъдебно производство срещу длъжностни лица в Националната електрическа компания (НЕК). Според Кожухарова в случая на по-късен етап може да се окаже, че има връзка и с АЕЦ „Белене“.

Предварителна проверка върви и в ТЕЦ „Марица-изток 2“.

След като отказа да даде подробности за проверките в енергийните проекти, говорителят на главния прокурор все пак уточни, че в повечето случаи става дума за длъжностни престъпления, както и за сключване на неизгодни сделки и пране на пари.

Сигналите в прокуратурата са подадени в периода 2009-2010 година, а един от тях е от 2007-а.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

Така..

преди 14 години

Само така...Който е откраднал- в затвора.Трябва да се почни още от тези през 1990г,включително и с Гаргамел

20

ГЛУПОСТ Е....ИВАНОВ

преди 14 години

ЧЕ Е ГЛУПОСТ -СПОР НЕМА!!!!ТОЛКОВА МИЛИАРДА ЗА ЕДИН ГЬОЛ....И ЗА ТОЛКОВА БЪЛГАРСКИ ШАРАНИ......!!!МОРСКИ, ТИ МАЙ ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ,АБСОЛЮТНО ПРАВ!МВФ И КОСТОВ ,СА НА ПЪТ!!!!...МОЖЕ И ВОЛЕН ДА ПОДКРЕПИМЕ, ЩОМ ГЕРБ, ИМ СЕ КОРКА ,ТОЛКОВА....!!!НЕМА ЛОШО.

19

Иванов

преди 14 години

До кога ББ ще се занимава с глупости- Глупав човек друго не може да прави. Да намери умни хора да управляват, а той само да се надува пред телевизионните екрани. *** си е ***. Късно е да поумнява.

fallback