48

.neutralen.

преди 13 години

Друго е преди завършването на гимназията,някой да дойде и да ти каже : "С тази специалност,след дипломирането от ВУЗ-а можеш да работиш еди какво си....Този университет предлага еди какви си възможности,в тази специалност се изучават следните предмети........" Жалко,че на никой не му идва на ум.......

47

.neutralen.

преди 13 години

Знаете ли кое ми се струва на мен доста голям пропуск в системата?че няма инструмент,който да подкрепя кандидат-студентите в последните години на гимназията,какво да изберат като специалност при влизането във ВУЗ.Верно ви казвам,аз до последния ден на гимназията не знаех какво да кандидатствам.Такива програми които целят да ориентират младите съм чувал,че съществуват в цивиливозания свят,при нас няма братче :)

46

...

преди 13 години

Това за специалностите са глупости! Кандидат-студентите не ги искат, защото в България има един стереотип какво трябва да учиш! На есен започвам 3-та си година в ИУ Варна в една от специалностите, които "запълват" бройки и повечето студенти не разбират, че аз сама исках да уча това. Имам и много колеги, които точно това са искали, но не, щом не е МИО, Туризъм или Финанси не става. По-скоро трябва да се изяснява на кандидатите какво представляват другите специалности,а не да искат пари заради тях

45

ггг

преди 13 години

По принцип няма нищо лошо в това, че има повече висшисти (съотвентно университети, които да ги изкарват), все пак по този начин се повишава конкуренцията. Определено ако един студент знае, че за едно работно място се борят няколко човека, по време на следването си би положил доста повече усилия да научи нещо, отколкото, ако знае, че всичко му е уредено, като на него му трябва само една диплома.

44

Анонимен

преди 13 години

Забравяш само една малка подробност НБУ е частен университет! СУ не е. Извинявай, ама колко е таксата в НБУ, в СУ аз плащам 80 лв за държавна поръчка задочно обучение. Е, кажи ми, как да си покриват разходите в СУ хората когато студентите им плащат такси от порядъка на 100-200 лв. (не говоря за хората приети магистратура платено, но те са малко.)? Извинявай, ама има много ученолюбиви млади хора, които не разполагат с възможности да плащат хиляди. Това, че ти можеш е хубаво, но не всички са така.

43

Black Beard

преди 13 години

Ами как няма да има толкова висшисти, като се откриха безброй университети. Нали и те трябва хляб да ядат.Даже няма да се изненадам, ако направят висшето образование задължително. Просто използват факта,че по природа българинът се стреми да даде добро образование на децата си.

42

TiSi

преди 13 години

Ей, тия *** от СУ не разбраха, че висшето образование не е ангажимент на държавата и тя не бива да разходва средства в тази посока!!! Другарю Илчев, променете си философията вие и вашите *** колеги от СУ! Ако имате желание, мога да ви свържа с Богдан Богданов (НБУ) - той ще ви научи как се прави модерно висше образование. Само че, в онази непозната за вас философия преди всичко се ДАВА (яко капиталистическо бачкане), а не се иска от държавата (тихо пръцкайки върху изтрити бюрца).

41

Анонимен

преди 13 години

надпис в асансьора на ТУ-София: "ако четеш това, значи си преебан" dammmnnn

40

.neutralen.

преди 13 години

учиш как се правят нещата......

39

.neutralen.

преди 13 години

вярно е ,че не можем да говорим въобще за някаква способност придобита от университета или от училище без знанието на дадена теория,но да знаеш само нещата на теория не ти помага особено.Примерно ако завършиш икономическа специалност или мениджмънт,да почнеш работа след университета а една фактура да не си виждал или да не знаеш,как се пише...това имам предвид,повече практика трябва,която да прави младите конкурентноспособни.Като излезеш от ВУЗ-а да си готов за работа,а не като те наемат,там да

38

.neutralen.

преди 13 години

В БГ вече всеки втори има висше.Обезценява се от една страна значението да имаш диплома,но пък от друга,смятай цяла България има висше,само ти да нямаш-още по-зле.....Проблемът според мен на цялата образователна система по принцип е ,че не се набляга на практиката,а на ученето чрез зубрене.Със зубрене нищо не се научава,след 1 ден си го забравил,друго нещо е практиката,многократното повторение на едно и също нещо,тогава ти остава в главата за дълго време.

37

Анонимен

преди 13 години

А и за печено агне да дава пак става...)

36

Анонимен

преди 13 години

Е, не го обиждайте човека, де! 6-ица ми писа, все пак. :-)) Друг е въпросът, че като администратор не става. Иначе като преподавател беше добре. Вярно, дисциплината му беше малко скучна, ама няма как. Според мен, беше грешка, че го избраха за ректор. Има къде къде по-добри администратори от него. То и това си е умение. Не е като да разправяш за Гърция по време на полковниците.

35

дддд

преди 13 години

Това пък откъде го измислихте че преподавателите са слаби. И на малкия пръст не може им се мерите.

34

Калин

преди 13 години

Да си плащат, като в Америка. И без това половината учат безплатно тук, пък работят за САЩ или Европа. Защо ние да им плащаме образованието?

33

Анонимен

преди 13 години

Изгодно е да назначиш на работа в условия на криза некласифицирани работници за да им плащаш по- малко пари. Какво се случва с класифицирaните в такъв случай? Но същевремено се правели програма за прекласификация на именно такива работници които са по сkлонни да бъдат назначени на работа сравнеие с класифицираните. Не знам от къде им ги вадят тези допълнителни бройки? Това са пари все пак.

32

:-)

преди 13 години

ха- ха- ха- ха.....

31

?

преди 13 години

Всъщност по-добре е да се намали броят на студентите, приемани в "държавна поръчка" и да се увеличи субсидята за 1 студент. Да се стимулират специалности от които държавата и икономиката ни имат нужда. Не може при завърщващи реално под 60 000 за 2010 да има прием над 65 000 (стойностите са приблизителни) и да искаме качествено обучение. Превърнахме университетите в ПУЦ и всеки иска да учи за "студен(т)", а държавата иска да скрие проценти от безработицата. И кой печели? Май никой.

30

вътрешен

преди 13 години

Отговора е ясен - за да приведе малко пари на позакъсалата (странно!!!) Правителствена болница (пардон Медицински факултет).Така че това което става, няма нищо общо с висшето образование (то такова, както и средно няма!). Аз отдавна чакам някоя акция на МВР в счетоводствата на СУ, но не знам ще има ли някога такава.

29

МУСТАФА

преди 13 години

продължение:.................никаква индиция за нови технологии, вратити, стени, освен мръсотията са олепени и орисувани със всякакви знаци, символи и съобщения от характера на "ши съ върна след 10 минути" "обичам тъ цуцке". Допира до академичната среда на Софийски университет, предизвика у мен само желание да се изкъпя с коросалин.