Снимка: Pixabay
fallback

Трябва да се търси вариант, така че да се налее ликвидност, защото България в момента изнася от порядъка на 2000 мегавата на часа електрическа енергия, с която покриваме дефицита на целия район. По някакъв начин трябва да включим още мощности, които притежаваме, или да са в готовност, така че да не се получи по-голям дефицит в региона, за да се повиши цената на електрическата енергия". Това заяви пред БНР Валентин Николов, изпълнителен директор на БЕХ.

Той уточни, че има два блока в ТЕЦ "Марица изток 2", които са след ремонт и ще могат да бъдат включени, за да компенсират частично електрическата енергия, която ще бъде загубена като ликвидност на българския пазар.

"Не виждам тенденция цените на електрическата енергия да вървят надолу. Няма никакво значение каква е цената на електрическата енергия, която вкарваш като ликвидност на пазара, при условие, че тя е много по-висока дори от най-скъпата енергия. В момента цените се движат от 130 евро и стигат до 190 евро", обясни Николов и добави, че пазарът зависи от търсенето, а в момента в региона се търси енергия, независимо от цената, което създава голям проблем и в България.

По думите му смяната на ръководствата на енергийните дружества няма да помогнат на ситуацията.

Николов съобщи, че от "Топлофикация"-София не са успели да си платят старите задължения, за които "Булгаргаз" е бил завел дело.

"В момента събират пари, за да платят на "Булгаргаз", но "Топлофикация"-София очаква загуба от порядъка на 64 милиона и нагоре, което ще рефлектира върху "Булгаргаз" и върху БЕХ. ... Влизаме в един омагьосан кръг, където продуктът ще поскъпне и потребителите ще са недоволни. БЕХ ще обере разликите в цените", каза той.

"Топлофикация"-София е поискала от КЕВР преразглеждане на цената на парното, обяви Николов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 2 години

Ние имаме 12GW електрически мощности, а даже с износа произвеждаме едва 6GW ток. Т.е. имаме огромен излишък на ток, в момента няма такава нужда от нови мощности. Даже повечето блокове на Марица Изток 2 стоят без работа. А за АЕЦ специално, той може да се ползва само за базов товар, не може да се спира и пуска когато си поискате и товара му не може да се променя изобщо или много трудно и бавно. Затова има нужда от ТЕЦ или ВЕЦ, които се пускат и спират бързо, за да се покрие големия товар денем.

24

За

преди 2 години

непросветените: преди 10-12 години едни вилики наши икономисти обясняваха че производствена цена от 10ст.за КВтч е абсолютно губеща. Вижте на какви цени продават енергията днес ТЕЦовете и ВЕИтата. Толкова за мнооого разбиращите ни специалисти по ЯЕ и икономисти.

23

До 30

преди 2 години

Определено не съм чел договора. Гледал съм обаче спор между двама ЯЕ преди години, като единият застъпваше тезата, че евентуален договор със съответната руска фирма за извозване и обезопасяване на отработеното гориво много би оскъпило производството на електроенергия от Белене. Може и да е бил прав - тогава. Интересно ми е днес каква ли е примливата цена за 1МВтч произведена енергия?

fallback