Снимка: БГНЕС

Държавни компании са най-големите нетни бенефициенти досега по антикризисната мярка за запазване на заетостта, придобила популярност като 60/40, показва анализ на данните на НОИ.

От старта на инициативата на 15 март 2020 г. до средата на септември 2021 г. общият обем на компенсациите възлиза на 1,5 млрд. лева, а средства са получили 13 307 фирми. Средната компенсация на служител е 575 лева, а 21 са средно компенсираните служители в компания, пише Investor.bg.

Впечатление прави, че фирмите, които са получили най-високи нетни компенсации, са от държавния сектор. Най-висока сума е отишла досега за „Рудник Трояново – Север“, част от "Мини Марица-изток" ЕАД, който е получил 45,5 млн. лева, а на второ място в своеобразната класация се подрежда „Рудник Трояново – 1“ с 38,4 млн. лева. На трето място по обща сума на компенсациите са „Български пощи“, които са получили помощ в размер на 32,6 млн. лева. Челната петица се допълва от казанлъшкия производител на оръжия „Арсенал“, получил 30 млн. лева от старта на програмата до днес, и „Рудник Трояново 3“, също част от „Мини Марица-Изток“ ЕАД, с . Още 3,4 млн. лева са получили „Мини Марица-Изток“ като централа.

Мярката за запазване на заетостта, придобила популярност като 60/40, с която се подпомагат българските работодатели и служители, ще продължи до края на годината. Това потвърди министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев в отчета за работата на служебният кабинет „Янев 1“.

Средствата за удължаването на срока на действие бяха осигурени чрез актуализацията на бюджета на държавното обществено осигуряване.

Мярката 60/40 продължава да се прилага с новия си дизайн, одобрен от служебното правителство през лятото.

Повече подробности по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase