Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Живеем в технологичен свят, в който дигитализацията навлиза с пълна сила в почти всички сфери на обществения и икономически живот. Пазарът на имоти не прави изключение. Особено в условията на пандемия, когато все повече потребители предпочитат да сключват сделките за покупко-продажба на имот, изцяло в онлайн пространството. Тази тенденция се наблюдава в много от големите и развити държави.

Oще по темата

„В България сме все още консервативни по отношение на извършването на сделките онлайн”, каза за Радио Варна председателят на Национално сдружение „Недвижими имоти” Добромир Ганев.  

Между 95 и 99% от потребителите у нас, които закупуват жилищни имоти, предпочитат да направят поне един оглед на живо.

„Това е логично, тъй като в този имот те ще прекарат дълъг период от живота си”, коментира Ганев.

Онлайн-сделките с имоти обаче не са нещо ново за България.

„Такъв вид сделки се случваха най-много по времето на инвазията на английските граждани в периода между 2005 и 2009 година”, поясни Добромир Ганев.

Пандемията беше катализатор за много от фирмите на имотния пазар за да се развият технологично. Все по-разпространени стават виртуални и видео-огледи и отдалечено подписване чрез квалифициран електронен подпис.

За да е всичко изрядно обаче, е необходима регулация на имотния пазар, според Добромир Ганев.

Такава в България все още няма, въпреки многократните опити на сдружението „Недвижими имоти” да бъде прокарана.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Спокойно

преди 3 години

Имотните брокери много го закъсаха последните месеци. Крият се оферти от колеги, прецакват се един друг. Имаше продажби покрай паниката от пандемията и страховете от финансова криза, но хората се съвзеха и пазара зацикли.

4

Бай Пешо

преди 3 години

Алооооу Джурналята, колко ви платиха брокерчетата за тази статия. Купувал съм имот, и мога да кажа че брокерите ти пращат едни лъскави снимки, като отидеш на живо, се оказва че това е 3% от действителността. Останалата реалност е .... к_очин_а. И започват да те омайват че това било юг, ама в момента малко засенчен, ама щяло да се промени. Разбира се, към по-зле. Въобще класика.

3

pepe

преди 3 години

Това може да работи някъде в най-развития свят. За съжаление тук нещата са брутални, нагледал съм се и наслушал на "брокери", които се опитват да ме убедят че север е юг и че 40м2 са 150м2.

fallback