Снимка: БГНЕС
fallback

Лихвите у нас никога не са били на толкова ниски нива. Това важи както за населението, така и за бизнеса. Те са най-ниските и за региона. На този етап няма риск за увеличаването им - ликвидността в системата е добра, конкуренцията между банките е твърде висока - вероятно лихвите ще останат на настоящите си нива до края на годината - между 4 и 6% за потребителските кредити и между 2,7 и 3,2%. Това каза Тихомир Тошев, изпълнителен директор на "Кредит Център" пред Bloombergtv.bg

Тошев посочи, че юни е бил силен месец за потребителските и ипотечни кредити у нас, очаква се такъв да е и юли. Той изтъкна, че засегнатите от пандемията сектори се отдръпват от пазара, но всички останали участници в него са доста активни.

Oще по темата

"Неяснотата около коронакризата пред най-тежко засегнатите сектори доведе до намаляване на лихвите и по депозитите, банките са свръхликвидни, затова лихвите ще продължат да са ниски. Леко намаляват лихвите и по кредитите заради конкуренцията".

Специалистът отбеляза, че бизнесите трябва да се стимулират да харчат и да инвестират парите си, тъй като депозитите не им носят доходност.

"Пандемията създава несигурност, а най-сигурното място продължават да са банките... Част от бизнеса плаща за това парите му да са на сигурно място и да се пазят".

По думите на Тошев има други възможности и други инвестиционни инструменти, които могат да носят по-висока доходност. "Българите трябва да започват да се оглеждат и за други форми на инвестиция", изтъкна той.

Експертът добави, че ниските лихви водят до голяма активност в кредитния бизнес, но някои компании рискуват с необмислени модели на работата си, имайки се предвид настоящата обстановка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

До 16

преди 3 години

Наскоро ми трябваха пари в кеш и теглих 3000лв от моя разплащателна сметка на каса. 18лв такса или 0.6% от сумата.Веднага след това си вдигнах дневните лимити по 3-те дебитни карти.... Банките адски ги порязаха европейските регулации относно такси и комисионни за преводи в ЕС и затова се опитват да компенсират на вътрешния пазар. Но им се вижда края вече.

13

До 14

преди 3 години

Пълни глупости - за 50000 евро, 4% и 20 години общо изплащаш около 73000 евро.И това е защото след всеки един месец, главницата ти намалява, т.е. лихвата в/у остатъка в/у намаляващата ти главница също намалява.Точно обратното при сложната лихва на депозит примерно,където самата лихва се олихлява и увеличава с времето.Аз също смятам,че кредитирането си заслужава,още повече при това печатане на пари днес, един лев днес е много по-скъп от вдин лев след 1 година, а за след 20г да не говорим.

12

Анонимен

преди 3 години

До 12Теглиш 50 000'евро, връщаш 80 000 евро.Не знам къде ди учил математика, но не е вярно!Заем 50000?, 4% лихва и 20г. плащаш 147800?, а за 30г. са 188000? обратно! Ето това е причината банките да дават дългосрочни кредити - питай всеки технически студент втора година (геометрични редове)!

fallback