Снимка: Dnes.bg
fallback

Месечната инфлация в България се понижава с 0,4% през юни, докато годишната инфлация нараства с 1,6%, показват данни на Националния статистически институт.

Индексът на потребителските цени се понижи с 0,4% спрямо предходния месец, като това представлява дефлация за четвърти пореден месец.

От началото на годината в нашата страна има дефлация от 0,1% (юни 2020 г. спрямо декември 2019 г.).

Средногодишната инфлация за периода юли 2019 - юни 2020 година нараства с 2,7% спрямо периода юни 2018 - май 2019 година.

През юни намаление с 0,9% спрямо предходния месец регистрират цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки, докато цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия се увеличават с 0,2%, а тези за облекло и обувки намаляват с 0,9 на сто.

Цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива се понижават с 0,1%, за жилищно оборудване, домакински уреди и принадлежности за дома нарастват с 0,7%, а за здравеопазване остават на равнището от предходния месец. Цените на транспорта намаляват с 0,5%, а за развлечение и култура - с 1,8%.

Цените на съобщенията се увеличават с 0,3%, тези за образование регистрират намаление с 0,2%, а за ресторанти и хотели - увеличение с 0,8 на сто.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

МНЕНИЕ

преди 3 години

В Статистката са Включени Стоки и Услуги от Миналата Година - Театър , Фитнес , Пиано , Уиски в Нощен Бар . Тези неща ги няма вече - Но ги има в НСИ като Сравнение . Когато ги няма и са 0 се приема 0,1 по Дефолт . Така се прави Статистика - даже съм Учуден че Дефлацията не е Двуцифрено число . А иначе всеки знае колко Поскъпнаха Храните , Тока , Топлото и Данъците .

18

Икономист

преди 3 години

Тази новина е фалшива ! Има частична "изкуствено напомпана" инфлация между 5 и 7% на месецна база !

17

Анонимен

преди 3 години

Който я прави тая статистика вероятно не ходи да пазарува. Аз всеки път пазарувам едни и същи неща и всеки път сметката е повече, а не по-малко.

fallback