Снимка: Pixabay
fallback

След 1989 г. в България за съжаление нищо не е направено за запазването и укрепването на системите за напояване. Почти нищо не е останало от тази инфраструктура и в тази посока трябва да се работи. В последните години особено силно усещаме негативите от измененията на климата, тази година беше изключително тежка, особено в някои райони, каза Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България и бивш земеделски министър, в телефонно интервю за предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него средства могат да се намерят не само по европрограмите, а и ако бъде разработена програма и се приеме като приоритет, от бюджета.

"Сега сме в навечерието на нов програмен период и сега е времето за действие, ако се разработва такава стратегия", коментира той.

Според Върбанов България има огромен воден ресурс и "ние с доста лека ръка се отнасяме към това, но трябва да се научим да пестим водата. По думите му има нови технологии, които дават възможност за по-добри резултати в сегашното глобално затопляне, които могат и вече се прилагат в България.

"Трябва вниманието ни да се насочи към факта, че в последните години ние се превърнахме в износител на суровини и принадената стойност не остава в България. В същото време внасяме готови продукти от други страни. Важно е да не повтаряме грешките от миналото, а да търсим решения, в противен случай ще продължим да сме износител на евтина суровина", заяви в заключение Върбанов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Стоян

преди 4 години

Щом като в Холандия има много силно развито селско стопанство, как да не може в България?

11

Анонимен

преди 4 години

край бургас имаше изградена поливна система от езерото мандра,огромни метални тръби осигуряваха вода навсякъде около него,разрешиха на една фирма да вади тръбите с мощни багери и да ги продава за скраб,защо,не знам,но това е пример за унищожаване умишлено на земеделието.Стотици фирми купуват обезценената земеделска земя в страната,но не я продават,защо, не знам.Имам съмнението,че най-ценното на страната ни-земята,трябва да си смени собственика и да не е наша,но на кой да е,не знам

10

Sichtpunkt

преди 4 години

В момента гледам научно-популярен сериал за животновъдството в Швейцария по 3 sat. Млади семейства, видят всичко от крави, прасета до кокошки и пратки. Произвеждат си сами кашкавал, масло, събират яйца и мляко. Продават и печелят. Ам там приеха Истанбулската конвенция и жените не се притесняват, че ще го претрепе някой ненормалник и никой няма да я намери.Дори на обучение при тях отиват и немски студенти.И при нас ще стане така само да приемем ИК!!

fallback