снимка: Ройтерс
fallback

Германия все пак излезе с решение на дълбоките проблеми в една от най-големите световни банки: да я направи част от още по-голям проблем. Хората, които съблюдават финансовата система на Европа, трябва да са готови за последствията, ако този план не свърши добре, коментира Bloomberg възможната сделка за сливане между базираната във Франкфурт Deutsche Bank и конкурента ѝ Commerzbank - ход, който Министерството на финансите на Германия насърчава от месеци.

Резултатът ще бъде гигант с активи от около 1,8 трилиона евро, което се равнява на повече от половината от годишната икономическа продукция на Германия. Обединената банка ще бъде трета по големина в Европа след британската HSBC и френската BNP Paribas.

Сделката е краткосрочен отговор на един политически взривоопасен въпрос - какво да правим с една страдаща, но системно важна финансова институция? След поредица от неуспешни усилия за преструктуриране Deutsche Bank се превърна в нещо, което собственият ѝ финансов директор описва като „порочен кръг от спадащи приходи, перманентно повтарящи се разходи, понижаване на рейтингите и увеличаване на разходите за финансиране“, засилвани от многобройни международни проверки на регулатори за пране на пари. Предложеното сливане ще осигури краткотрайна почивка, но е малко вероятно да се решат основните проблеми.

Комбинираната банка ще бъде в състояние да свие разходите си чрез съкращаване на персонала. Сделката обаче няма да намали конкуренцията от стотици регионални банки от публичния сектор, които предоставят сравнително евтино финансиране. Това няма да помогне на Deutsche да разбере как да се справи с правните си проблеми и няма да ѝ помогне да съживи или да се освободи от инвестиционното си банкиране. Всъщност, усложненията от сливането имат потенциала да отклонят вниманието от реалните проблеми, които трябва да бъдат разгледани от двете институции и от цялата банкова индустрия на Германия.

Целия анализ четете в Investor.bg!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

4

V

преди 5 години

На запад всички са задлъжнели .Години наред се разчиташе само на рентиерство .Балона ще се спука .Хората нямат нужда от тия душмани .Аз предполагам в западна Европа ще има още такива фалити .Самата система не е регулирана правилно и се самозадушава чрез рентиерстване и лихварство.държавите също трябва да фалират за да се даде шанс на свободния пазар .Трябва си друга система

3

МОЖЕ

преди 5 години

ЕСТЕСТВЕНО МОЖЕ.РЕЦЕПТА:СЪЩАТА КАКТО ОТ 2 ДЕБЕЛИ ЖЕНИ ПРАВИШ 1 ТЪНКА.ЗАРЕЗВАШ ГИ И НАМИРАШ 1 ТЪНКА

2

Анонимен

преди 5 години

Хахаха, като уволнят 10 000 служители и ще си решат проблемите - това и те не го вярват.

fallback