снимка: Pixabay
fallback

Ново изискване за бизнеса влиза от тази година в сила - големите компании, освен годишния отчет за дейността си и финансов отчет, ще трябва да изготвят и нефинансов, който да публикуват заедно с другите.

Информацията за новите изисквания е от края на 2016 г., когато бяха приети в промени в Закона за счетоводството, но едва на 21 декември 2017 г. от Министерство на финансите публикуваха указания по какъв начин предприятията могат да го направят.

Важно е да уточним, че нефинансовият отчет е ново изискване, въведено с промени в Закона за счетоводството, които произтичат от европейска директива. Задължителни елементи на доклада са въздействията на компанията върху околната среда, социални и трудови въпроси, както и антикорупционните практики в предприятието.
Нефинансовият доклад, както годишният финансов отчет и докладът за дейността, покрива период от 1 година и се издава всяка година.

„Споделянето на нефинансова информация дава невероятна възможност на компаниите да представят политиките и инициативите си, във връзка с важни за обществото теми. Нещо повече, проучванията показват, че инвеститорите все повече се вълнуват от начина на управление на компанията при взимане на решение дали да инвестират в нея. Това само говори за увеличаващото се значение на нефинансовите постижения на компании, редом с финансовите успехи. А дори и целта на компанията да не са инвеститорите, най-големите ползи от нефинансовия доклад са за изграждането на позитивен корпоративен имидж и доверие към компанията и мениджмънта ѝ. Новото изискване за нефинансово докладване дава възможност на компаниите да поемат по пътя към устойчивото бизнес развитие, да демонстрират лидерство, да докажат, че наистина са отговорни и че правят бизнеса си добре и успешно“, коментира за Investor.bg Пенка Коркова, консултант в denkstatt България.

Наред с положителните страни от въвеждането на новия отчет, има обаче и някои отрицателни аспекти. На първо място, компаниите все още не са достатъчно добре информирани по въпроса, а глобата за неподаването му е в размер от 500 до 3 хил. лв. и имуществена санкция от 2 хил. до 5 хил. лв.

Целия анализ вижте в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

АМАН от Борисов

преди 6 години

ЗА тн ЕКО ПРОЕКТИ са похарчени десетки хиляди милиони живи левове ограбени от народа. В северна БЪлгария тов а означава фалит на всички общини вкл малки и големи..КОрупционните ненужни канцерогенни заразни обекти вкл "Водни цикли",сметища."пречиствателни станции" набутаха общините с милиарди кредити.до 30 % за СЪУЧАСТИЕ..НЯма кой да плати..НАселението ГО НЯМА>.

5

Армията няма обувки

преди 6 години

Борисов и досега не може да разбере какви бели е направил на народа с ограбването на десетки хиляди милиони насочени към нагло корупционни обекти.НА 10 000 000 000 ограбени от народа за ВИЛИ и палати по Оперативна програма"Развитие на селските региони"с яхти,хеликоптери,басейни ,пристанища за сметка на народа/ лихвата е над 100% годишно.. Даже 12 % да е това са още 1 200 000 000 живи лева годишно ..за сметка на народа..

4

аман от мафиоти

преди 6 години

Една от най нагло престъпните мафии у нас е ФИНАНСОВО СЧЕТОВОДНАТА..Заради тая нагла мафия такива като Борисов и други са финансов унес. ХАрчат бадева милиарди ограбени от народа само за нагло корупционни обекти..Закона за счетоводството стимулира ликвидацията на страната ни от години..Вместо едностранно счетоводство даващо на ръководителите 100% информация з а бизнеса или министерствата те замъгляват данните тотално.Бизнеса харчи милиарди з а издръжка на ненужни счетоводители..

fallback