снимка: Ройтерс

Европейският банков орган (EBA) и Работната група за финансово действие (FATF), които създават правила за противодействие на изпирането на пари и финансирането на тероризъм, алармираха банките за високите рискове, присъщи на виртуалните валути.

Те препоръчаха на банките да не купуват, продават или регистрират виртуални валути, наречени криптовалути, като bitcoin, onecoin и други, за своя собствена сметка, или за сметка на клиентите си. Преди седмица и Комисията за финансов надзор също предупреди инвеститорите за риска от загуби, ако правят вложения при първично предлагане на криптовалути, а Европейският орган за ценни книжа и пазари определи

търговията като високо спекулативна.

На сайта си Банка ДСК обръща специално внимание на клиентите си, че виртуалните валути включват заплахи за техните притежатели.

От кредитната институция припомнят, че криптовалутите бяха създадени по време на световната финансова криза от 2008 г. с цел премахване на някои рискове, който съществуваха в международните финансови системи. Но въз основа на опита от предходните години, се установи, че емитентите на виртуални валути обикновено не се контролират, защото не попадат в обхвата на надзорните органи на която и да е държава, поради което не подлежат на никакви правила или санкции.

Обикновено седалището на емитента е неизвестно и ако възникне проблем с валутата няма място за подаване на претенция (няма и правила за гаранция).

Обменният курс на криптовалутите е силно волатилен, като от първоначално нисък обменен курс достига екстремни нива, след което отново пада рязко, затова всеки, който инвестира в подобни видове валута всъщност участва в един вид хазарт.

Тъй като тези виртуални валути могат да бъдат закупени от платформа, специализирана за тази цел, няма гаранция и захранването на сметката на купувача с виртуалната валута.

Информационните единици, в които се съхраняват валутите, използвани за издаване и прехвърляне на валутата, са анонимни, съществува висок риск от изпиране на пари и финансиране на тероризъм, а маршрутът на средствата не може да бъде проследен.

От Банка ДСК информират, че вече има съобщения на сайта на Националния център за действие при инциденти в информационната сигурност за изнудвачи, които изискват откуп в България в bitcoin.

Като част от OTP Банка ДСК предупреждава своите клиенти, че виртуалните валути са свързани с високо ниво на риск, техните емитенти не подлежат на надзор от страна на централните банки, а ако не изпълнят задълженията си, няма кой да ги компенсира.

"Обръщаме внимание на нашите клиенти на факта, че нито Банка ДСК, нито членовете на банкова група OTP купуват, регистрират или продават виртуални валути и приемат поръчки за трансфер на виртуални валути", съобщава на сайта си финансовата институция, ръководена от Виолина Маринова.

Как стои въпросът с американските банки вижте в продължението на материала в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase