Снимка: Булфото, архив
fallback

Развитието на електромобилите в следващите между шест и осем години ще срине цената на петрола до ниво от едва 10 долара за барел, прогнозира Крис Уейтлинг, изпълнителен директор на Longview Economics, пред CNBC.

Той коментира още, че едно от най-значимите събития за петролния пазар през 2018 година вероятно ще бъде IPO-то на саудитската петролна компания Aramco.

Въпреки очакванията за срив на цената на петрола в следващите години, в средносрочен план няма да има значителни изменения, коментира още анализаторът. Той припомня обаче, че 70% от петрола се използва за нуждите на транспорта. Затова и в дългосрочен план революцията при електромобилите ще повлияе толкова сериозно на търговията със суровината.

"Преди 120 години светът не живееше от петрол, той не винаги е бил двигател на икономиката", коментира още Уейтлинг и посочва, че ситуацията се променя и алтернативните горива навлизат много бързо.

В последните три години цената на петрола се понижи от 120 долара за барел до днешните около 50-60 долара, преминавайки и през нива от под 40 долара за барел. На пазарите влияние оказваха множество фактори и най-вече шистовата революция в САЩ, която "напои" пазарите със суровина.

Това накара и ОПЕК да предприеме действия и да ограничи производството си, за да балансира пазарите. Преди дни организацията съобщи, че това е факт и сега наред е следващата стъпка - премахването на лимитите, което може да се случи от пролетта на 2018 година.

Все пак не бива да се забравя и все още високата цена на електрическите автомобили. Тя зависи основно от батериите, коментира преди дни президентът на Mitsubishi Electric. Тенденцията е за намаляване на цената им и в "близко бъдеще" електромобилите ще струват колкото конвенционалните. А "някой ден" цената им дори ще бъде по-ниска...

Вероятно това не е чак толкова далечно бъдеще предвид факта, че електрически коли започнаха да произвеждат гиганти като General Motors, Ford и Volkswagen и те правят сериозни инвестиции в този нов сектор.

Остава и развитието на инфраструктурата - зарядни станции, както и времето за зареждане на автомобилите, също да върви в крак с усъвършенстването на батериите.

Още икономически анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

124

Анонимен

преди 6 години

Деспотите от тъмните векове също са имали еднакви суеверия. Затова са изгаряли на клада всеки който твърди, че земята се върти около слънцето а не обратното. Говоря за невежество.Но тук се отплесваме от темата. Какво имаш предвид под космическа енергия? Или трябва да ви говоря на вие. Радиовълните са космически феномен или енергия. Така както светлината, гравитацията и ред други неща. Човечеството е открило как да ги използва за комуникация.Радиовълните са вид космическа енергия.Те идват от там.

123

Анонимен

преди 6 години

Да пипаме космическата енергия. Това се базира на суеверие. Ако не искаш да консумираш космически енергии, трябва да спреш да използваш клетъчния си телефон и да спреш да гледаш телевизия. Звукът и картината се предават безжично посредством радио и електромагнитни вълни. Движат се със скоростта на светлината и се отразяват в йоносферата. Благодарение на тези космически енергии можеш да разговаряш с другия край на света със закъснение от една секунда.

122

Анонимен

преди 6 години

В орбита около Земята. С цел комуникации и предаване на картина. Подобни съоръжения изведени в космоса, могат да отразяват и насочват Слънчевата светлина към Земята. На същият принцип както египтяните са осветявали тъмни помещения със система от огледала.Нужно е въображение и хъс. Нужно е повече средства да отиват в науката, вместо във въоръжаването.

fallback