Снимка: Reuters, архив
fallback

За реализацията на проекти в краткосрочен план индийски компании ще инвестират у нас над 55 млн. долара. Това е каза заместник-министърът на икономиката Александър Манолев при откриването на българо-индийски бизнес форум в София, съобщиха от министерството.

"За нас Индия е важен икономически партньор в Азиатския регион. Показателно за потенциала и взаимния интерес е постоянният ръст на стокообмена и на българския износ. За последните десет години двустранният стокообмен се е увеличил близо 3 пъти - от 79 млн. долара през 2006 г. на 215 млн. долара през 2016 г.", е казал зам.-министър Манолев.

Като примери за успешно реализирани проекти в страната ни са били посочени такива в областта на земеделието, фармацевтичната промишленост, киноиндустрията.

"Предимствата на ИТ и аутсорсинг сектора у нас също са оценени от индийските инвеститори", е допълнил Александър Манолев.

От 2008 г. досега компанията "Съдърланд Глобал Сървисиз" (Sutherland Global Services) поетапно откри у нас четири аутсорсинг центъра. Общо 1600 служители работят в офисите на компанията в България и обслужват европейския пазар на водещи световни компании на повече от 16 европейски езика, стана ясно по време на събитието.

Друг успешен пример е този на компанията "Феуджи", която откри своя център за аутсорсинг и ИТ услуги в София в началото на тази година. Понастоящем за индийската компания в София работят около 50 души, като до края на 2017 г. се планира броят на назначените специалисти да достигне 100 души, с перспектива до 2019 г. в него да работят 300 човека.

"Много български компании също имат потенциал да реализират проекти в Индия", е подчертал заместник-министърът. По думите му поредно доказателство за това е успешното включване на България в кампанията "Направи в Индия", инициирана от индийското правителство. Нейната цел е привличане на преки чуждестранни инвестиции в производствения сектор на страната.

Няколко български компании вече са реализирали инвестиционни проекти в Индия и оперират успешно на индийския пазар в областта на интернет технологиите, опаковането на битум, производството на ветеринарни фармацевтични продукти и др. Работи се и по мащабен проект в областта на възобновяемите източници на енергия.

Индийската бизнес делегация, която е на посещение в страната ни, е сформирана от Индийския съвет за насърчаване износа на електроника и компютърен софтуер - структура, финансирана от Министерството на търговията и индустрията на Индия, и от индийския клон на регистрираната в София Балканско-индийска бизнес асоциация.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

4

Анонимен

преди 6 години

INDIA VLAGA MNOGO MILIONI,ZA DA PODOBRI GIZNENIAT STANDART NA ROMITE,NALI SA TEHEN KONTINGENT.

3

do 2

преди 6 години

А също и от много други Африкански държави от третия свят...

2

Анонимен

преди 6 години

Ми то предвид демографските тенденции за България, в скоро време основният етнос тук ще бъде индийския, така че логично, разбираемо. Хора, българи, хващайте се да учите хинди, пунджаби, гуджарати, санскрит, ромски...В краен случай достатъчен е и английския.

fallback