Снимка: Булфото, архив
fallback

Проучване разбива редица митове за големите "лоши" вериги хипермаркети. Например, че пренебрегват българските производители и продават предимно вносни стоки, че предлагат храни второ качество, че крият печалби и данъци, че заради тях фалират малките магазини.

Oще по темата

Според анализ на Института за пазарна икономика действителната картина е съвсем друга.

Пазарът е динамичен, но не и доминиран от големите вериги, информира Bulgaria ON AIR.

Те държат 1/3 от пазара. А над половината от стоката по щандовете им е българско производство, сочи проучването.

Към края на 2015 г. преките чуждестранни инвестиции в търговията на дребно са над 2,5 милиарда лева. Освен това веригите предлагат по-добри условия за служителите си от малките магазинчета.

Средната брутната месечна заплата в големите вериги е 976 лева през 2015 г. или над два пъти по-висока от тази в най-малките фирми.

Големите фирми са ангажирали около 12% от всички заети в сектора – преди две години в тях са работили около 36 600 души. Всъщност най-много заети има във фирмите с между 1 и 9 служители.

А колкото до качеството на стоките - големият процент "имитиращи продукти" са алхимия на наши производители, не на чужди компании.

За потребителите веригите са привлекателни най-вече с разнообразието си.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

Давид Коба

преди 11 месеца

Пълни глупости. Всичките продукти, които уж са произведени в България всъщност са опаковани тука, а съдържанието им е от трети страни извън ЕС, които нямат никакъв стандарт на производство. Така се внасят продукти с ГМО и какво ли не още.

50

Реалист

преди 6 години

От няколко години организирам на колегите и ги водя по Европата. Като вляза в някой хранителен магазин и чудо, ами то половината магазин като в България.Как да кажа на някой, че например шоколадите Милка съм ги купил от Италия, а не от България? Това с 50% родно производство май го бъркат с 50% от стоките с етикети на български език!

49

Анонимен

преди 6 години

Не знам обаче преди 1989 аз бях дете и обожавах да ходя до София с родителите ми (аз съм от Пловдив) и се чувствах, сякаш съм отишла в чужбина :) Там имаше всичко за каквото в Пловдив не можех даже да помечтая. Например Централни хали и ЦУМ се пръскаха от стоки. Както и магазините по Витошка и около НДК. И сега е горе - долу същото - има неща, които само в София могат да се открият, а провинцията си е провинция. Голям лукс беше тогава да си купя от София мляко в кофички (на Сердика) , понеже в Пловдив млякото беше в буркани... хахаха. Романтика. Даже и хляб си купувахме от софийския :))

fallback