Снимка: архив, БулФото
fallback

Принципът "замърсителят плаща" е въведен във всички културни държави – хората правят боклуците, не квадратните метри. Сега например може да си високотехнологично предприятие със скъпа техника, и без да правиш боклук, да плащаш много повече от някое производствено предприятие. Това коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев пред bTV във връзка с начина за определяне на такса смет.

Бюджетната комисия в парламента одобри на първо четене промени в определянето на налога. Разчетите сочат, че в момента бизнесът покрива 70% от разходите на общините за смет, а домакинствата 30%. Смята се, че промените ще обърнат това съотношение.

Според законопроекта до 2 години общините ще могат да избират между три варианта за изчисляване на таксата - на база брой живеещи на адрес, на база вместимост на съдовете или на база генерирани отпадъци със специални "торбички" - черна за битови отпадъци и бели за разделно сметосъбиране.

Бизнесът настоява промяната да бъде въведена по-бързо, докато общините настояват за отсрочка. 

"На общинските администрации е необходимо време да реорганизират работата си – нови партиди, нов софтуер, нови машини, нужно е и време за информационна кампания. Няма защо при толкова важен законопроект да прибързваме с прилагането му, а именно общините ще го прилагат", коментира кметът на Раковски Павел Гуджеров.

По думите му проблем ще има при общините с курорти. Или пък в едно село с 400 къщи, но живеят само 100 души, кой ще плаща за общите части, пита той.

"Тази промяна започна 2013 г., и оттогава се отлага всяка година, т.е. това е нов опит да се шиканира, но когато някой друг плащ за твоите боклуци, няма никакъв стимул те да се намаляват”, смята Велев. 

"Трудно е да се предположи с колко ще се увеличи такса смет, затова имаме нужда от време – да проиграем вариантите, да се допитаме до населението, не искаме 5 години отсрочка, а искаме законопроектът да влезе в сила от 2020 г. - за да го направим както трябва", коментира Гуджеров. 

Кметът на Самоков Владимир Георгиев заяви, че със сигурност таксата ще поскъпне.

"Искахме и справка, за да видим каква е събираемостта – защото като се вдигне таксата, ще падне събираемостта", посочи той.

Според Велев таксата няма да се вдигне, а сумарно трябва да намалее, защото ще има ред.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

Анонимен

преди 6 години

До :):)Ама, сладък, та вие все това правите - плащате на наглото недоносче не "заплата", а огромни доходи, които то не влага в България, а изнася навън. Да не е луд тука да си инвестира парите. А вие случайно да сте направили стачка, щом не искате да му плащате заплатата? Защото той трябва да ви плаща не по-малко от по 2000-2500. Ама си трайкате, щото бачкате на още 2 места, за да си докарате нормална заплата! Е, тогава? Чакате Дана Самоковска да ви разреши? Ми, чакайте.

34

Анонимен

преди 6 години

До Анонимен 23Ми плащайте бе, Велев-комунискоофицерски, Домусчиев-комундо-министерски, Божидарчо-комсомолчо, Гонджул Бобжулов, Марка Попаркова, Свинчов Панаирски, Мишеочко Лъщибузков Прокопалчов... и хиляди други *** - "работодатели", тихичко се мушнали под червената покривка на 10.11.1989 г. и така се закрепили с милиардите, заграбени от НР България, че и Френската Буржоазна революция не би им отлепила хищните глави от тях. Дори и мосю Гильотен.

33

Анонимен

преди 6 години

Ух, пък само как дигитално звучи - "ГЕНЕРИРАНИ ОТПАДЪЦИ". Търтеи комунистически мръсни долни, ограбихте България, и понеже сега вече няма свършиха апетитните парчета за крадене, обърнахте костеливите си пръсти (дано ви отпадне мършлякът от тех) директно към гръкляна на хората. Нищо не струва първоначалното натрупване на капитала преди 250 - 300 години. Нищо! Българското първоначално заграбване на капитала - това е кървавият неоколониализъм!

fallback