Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Ние, българите, имаме някакъв сантимент към плащането в брой. Това каза адв. Теодор Тодоров в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

"Идеята за ограничаване на плащанията в брой е една идея на Европейската комисия, в рамките на която те се опитват за две години да въведат ограничения във всички държави членки. Доколкото няма директиви, зависи от самите държави какви крачки да предприемат".

Има държави, в които се очаква до 10 години хартиените пари да изчезнат. Това са Швеция и Дания, каза гостът. Той каза, че други държави, като Испания и Франция имат ограничения 1000 евро, а Гърция - 500 евро. На другия полюс е Германия и Австрия, чиито общества реагират остро на такива ограничения.

"Законът за ограничаване на кешовите плащания в България е познат от 2011, когато законодателят въведе праг от 15 000 лв. Миналата година започнаха постъпки за постепенното намаляване. Друг е въпросът доколко намаляването е постепенно".

Какви са мотивите на Европейската комисия да иска ограничаване на кешовите плащания? Какви са историческите корени на привързаността на българския народ към кеша? Какъв ще бъде извършваният контрол за нарушения на ограничението на кешовите плащания? Жертвата на личната свобода заслужава ли си и в името на какво? Кои са чудовищата, като това на киберкражбите, могат да се събудят с ограничаване на кешовите плащания? Трябва ли да имаме по-добри доходи, за да разпознаваме предимствата на електронните плащания и финансовата си култура? 

Повече можете да видите на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

М

преди 6 години

КОЙ си ти бе, Горанов? И колко кеш получаваш?https://martintarpev.wordpress/2017/09/18/%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D1%81%D0%B8-%D1%82%D0%B8-%D0%B1%D0%B5-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE-%D0%BA%D0%B5%D1%88-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B0/

13

Възмутен

преди 6 години

Колко са държавните банки, че държавата да се грижи за техният бизнес. Нима са започнали да дават кредити без лихва? На тия алчни лихвари не им стига, че когато окрадат банката, си целия народ им плаща кражбата.Остана и паметник на лихварите - банкерите да им направи народа от благодарност.

12

Валентин

преди 6 години

Нито повишаването на приходите от банкови такси, нито борбата със сивата икономика са основната причина да се ограничават плащанията в брой и чрез други преводи (освен тези по платежна сметка).Причината да искат да ограничат плащанията в брой (като така откажат хората да държат банкноти извън банковата система!) е съвсем различна. Мислят си, че така ще предотвратят да се случи едно нежелано събитие.

fallback